Yılın reklam yıldızı: Ezgi Mola

MediaCat, Ocak sayısında 2013’te başarılarıyla öne çıkanları, yaratıcı işleri, yıla damga vuran olayları, kısacası yılın ‘en’lerini belirledi.

02.01.2014 - 09:29 | MediaCat

MediaCat, Ocak sayısında 2013’te başarılarıyla öne çıkanları, yaratıcı işleri, yıla damga vuran olayları, kısacası yılın ‘en’lerini belirledi.

MediaCat, Ocak sayısında 2013’te başarılarıyla öne çıkanları, yaratıcı işleri, yıla damga vuran olayları, kısacası yılın ‘en’lerini belirledi.

Patos ve DeFacto reklamlarıyla 2013 yılının reklam yıldızı olarak seçtiğimiz Ezgi Mola’yı, ‘Pin-up girls’ teması ve Mehmet Turgut’un harikalar yaratan objektifiyle sayfalarımıza taşıdık.

2013’ün unutulmaz manşet ve kapakları
2013 yılı Türkiye ve dünyada birçok tarihi olaya sahne oldu. Gazete ve dergiler de bu olayları kapaklarından ve manşetlerinden duyururken gündemin hafızasını oluşturdular. Bu yılki jürinin seçtiği en iyi manşet ve kapaklar, Gezi olaylarını yansıtıyor.

2013’ün en büyük Reklamverenleri
2013 yılında Türkiye’nin en büyük reklamverenleri listesinde büyük değişiklikler yaşandı. Geçen yılın birincisi Turkcell yerini Unilever’e bırakırken, yine geçen yılın ikincisi Vodafone Benckiser ve P&G’nin gerisinde kalarak beşinci sıraya yerleşti.

Yılın gazetesi Hürriyet
Geride bıraktığımız yılda en çok reklam alan gazeteler arasında rakiplerinden büyük bir farkla ayrılan Hürriyet, dijitale uyum sağlamak adına yaptığı yatırımlarla bu alanda da liderliğe oynuyor. Gündem yaratan ve şekillendiren yazar kadrosuyla içerik konusunda da fark yaratan gazete, MediaCat’in yaptığı değerlendirmeye göre yılın gazetesi.

Yılın televizyonu FOX TV
Yılın televizyon kanalını seçmek için karşımıza gelen verileri inceler, yılın bir özetine bakarken diğerlerinin arasında bir adım öne çıkan kanal FOX TV oldu. Yıl içinde başlattığı yeni yapımlar, transferler, reyting sıralamasında yakaladığı başarılı tablo ve Eylül ayından bu yana gerçekleştirdiği yüzde 40’lık büyüme ile MediaCat’ten ‘yılın televizyon kanalı’ unvanını bileğinin hakkıyla aldı FOX TV.

Yılın dergisi Vogue Türkiye
2010 yılında lansmanı yapılan Vogue Türkiye, cennet bahçesindeki yasak elma metaforuyla sunulmuş, Hüseyin Çağlayan tarafından ‘hasadın en iyisinin toplandığı yer’ olarak tanımlanmıştı. Geride bıraktığı sürede Vogue Türkiye, köklü bir markayı başarıyla temsil etmeye devam etti. Türkiye dergicilik tarihinin en önemli yatırımlarından biri olan ve sektörün büyümesine katkı sağlayan Vogue Türkiye, MediaCat tarafından yılın dergisi seçildi.

Yılın reklamcısı Kurtcebe Turgul
2013’te Medina Turgul DDB çatısı altında imzasını attığı işlerle MediaCat tarafından ‘Yılın Reklamcısı’ seçilen Kurtcebe Turgul, bunun gurur verici olduğunu söylese de sözlerini burada bitirmiyor. Geldiği ekolde reklamın iyisi ve kötüsüyle bir ekip işi olduğunun altını çizen Turgul, böylesi payelerle aklının karışmasına müsaade etmemekten yana. Mütevazı kreatif liderle, ajansın 20’nci yılına tekabül eden 2013’ü değerlendirdik.

Yılın radyocusu Nihat Sırdar
Radyoculukta 20’nci yılını yaşayan Nihat Sırdar radyonun özünü ‘esas olan konuşandır’ sözleriyle açıklıyor. Mesleği teknolojiyle birleştirebilen radyocuların mecrayı ayakta tuttuklarını söyleyen Sırdar, Alem FM’den ayrılışını ise kurunun yanında yaş da yanar diyerek özetliyor. Show Radyo’nun yeni yıldızı, birçok ödüle layık görülen radyo kampanyalarındaki payını da MediaCat’e anlattı.

2013’ün en iyi 10 pazarlama lideri
Kimi sade kimi ise sofistike bir yaklaşımla çalıştığı şirketin pazarlama stratejisini kurguluyor. Başarıysa belki de bütünsellikten geçiyor. İşte stratejileri birbirinden ayrışsa da yakaladıkları başarılarla 2013 yılında markaların pazarlama departmanlarına ilham veren 10 pazarlama lideri.

2013’ün fark yaratan kurumsal iletişim yöneticileri
Sıradan tüketicilerin markalarla temas olanaklarının artması, kurumsal iletişim disiplinine her zamankinden daha hayati bir fonksiyon yüklüyor. 2013’te hizmet verdikleri markalara değer katan en başarılı kurumsal iletişim yöneticileri bu sayfada.

2013’te iletişimde sınıfta kalanlar
2013 yılında markalar yönetmek zorunda oldukları farklı ve büyük çaplı krizlere maruz kaldılar. Sosyal medyanın rağbet gören bir iletişim aracı haline gelmesi ise, mecranın spontanlığı göz önünde bulundurulduğunda, birtakım iletişim facialarını da beraberinde getirdi. 2013’te konvansiyonel ve sosyal medyada yankılanan, marka algısına zarar veren iletişim facialarını derledik.

2013’te sosyal medyada en çok konuşulan markalar
Sosyal medya analiz platformu Somera’dan aldığımız verilerle 2013 yılında sosyal medyada en çok konuşulan 10 markayı belirledik. Facebook, Twitter ve bloglarda yer alan 1,7 milyar mesajın arasında en çok konuşulan marka Turkcell oldu.

Yılın en çok konuşturan 10 kampanyası
Efsane marka Balık Kraker’in yeniden doğduğu animasyon filmden Ferhat Göçer’in ‘tartışma yaratan’ performansıyla hayret uyandıran Türk Telekom fiber altyapı filmine uzanan, yılın WOM yaratanlar zirvesi bu MediaCat Ocak sayısında.

2013’te sektöre yön veren yaratıcılar
Yıl boyunca üretilen sayısız iş arasından sıyrılmayı başaran, hedef kitlenin zihninde ya da kalbinde yer etmeyi başaran işlerin ardındaki yaratıcı akıllar bu sayfalarda.

2013’ün yıldız stratejistleri
Markaların hedef kitleye giderken izleyeceği en kısa yolu belirleyen stratejistler bu yıl da farklı sektörlerden birçok marka için kilit rol oynayan içgörüler geliştirdi. Yıl içinde yürütülen kampanyalarla bulundukları kategorilerde dikkat çeken markaların ardındaki stratejist akıllar MediaCat’in yeni yıl sayısında.

2013’te medyaya damga vuran 10 olay
2013 yılında Türkiye medya açısından önemli gelişmelere ve sorgulamalara sahne oldu. Yeni medya patronları koltuklarında yerlerini alırken, merkez ve paralel medyanın haritası yeniden çizildi; hiyerarşik olmayan, katılımcı örgütlenme yapısıyla sosyal medyanın yükselişi 2013’e damgasını vurdu. Gündemi şekillendirmede öne çıkan olayların yazılı ve görsel basındaki yansımalarını hem hafızaları tazelemek hem de gelecekte bir arşiv hizmeti görmesi açısından derledik.

2013’te televizyon ekranından taşan 10 olay
Canlı yayında yaşanan tartışmalar, kontrolü kaybedilen spontane çıkışlar ve yapılan gaflar her yıl olduğu gibi 2013 yılında da medya gündemine ve popüler kültüre damgasını vurdu. Reyting kaygıları ile kasten başvurulan ya da basit bir hatanın neden olabildiği canlı yayın halleri hem komik hem de trajik sonuçları doğurabiliyor. 2013’e damga vuran 10 canlı yayın olayı MediaCat’te.

2013’e yön veren dijital akıllar
Yaratıcılık kabuk değiştirmeye devam ediyor. Bu yıl da reklam ve pazarlama iletişimi alanındaki pek çok önemli işin altında dijital ajansların imzasını gördük. Bu işlerin arkasındaki dijital akıllar MediaCat Ocak sayısında.

Yılın en çok paylaşılan viralleri
2013 yılında reklamın sınırlarının silikleştiğine, klasik reklamın ötesinde kamera şakaları ve video klipler gibi yeni formatlara daha sık başvurulduğuna tanıklık ettik. Ocak sayımızda yılın en çok paylaşılan virallerini derledik.

Yıla damga vuran dijital kampanyalar
2013’ün en parlak işleri belki de dijital kampanyalar arasından çıktı. Derlediğimiz 10 çalışma, baş döndürücü bir devinime sahip olan dijital mecranın ruhuna hakim yeni bir reklamcılar neslinin sahneyi devralmakta olduğunun habercisi niteliğinde.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.