MediaCat

Savaşın çatısına barış yazmak

Lübnanlı grafiti sanatçısı ikiz kardeşlerin hem ülkelerine hem de dünyaya koca bir mesajları var.

Savaşın çatısına barış yazmak

Lübnanlı grafiti sanatçıları Mohamed Kabbani ve Omar Kabbani kardeşler, ülkede 1975-1990 yılları arasında yaşanan iç savaş zamanında doğmuşlar. Başbakan Saad Hariri’nin tartışmalı istifa süreci devam ederken, Lübnan bugünlerde şiddet olaylarının yeniden alevlenmesi tehdidi ile karşı karşıya.

Bugün 34 yaşında olan ikiz kardeşler ise Lübnan’ın hareketli günlerinde barışın önemini hem kendi halklarına hem de dünyaya hatırlatmak için kolları sıvadılar. ASHEKMAN sokak sanatı projesi bünyesinde Kabbani kardeşler, Lübnan’ın Trablusşam şehrindeki binaların çatısına Arapça’da “barış” anlamına gelen “salam” sözcüğünü yazmak için haftalarca uğraştılar. Bu çabalarına da “Barış Operasyonu” adını verdiler.

Trablusşam’daki 1,3 kilometre uzunluğundaki barış yazısı, Lübnan’da mezhep çatışmalarının iç savaş yıllarında doruğa ulaştığı ve Suriye’deki iç savaş ile birlikte yeniden alevlendiği Bab El Tabane ve Cebel Muhsin bölgelerindeki 85 binayı kapsıyor. Binalarda 2014 yılındaki şiddetli çatışmaların izlerine rastlamak mümkün. Mohamed Kabbani, söz konusu bölgenin eski bir savaş alanı olduğunu ancak her iki bölgeden de insanların barış içinde yaşamak istediklerini söylüyor. Barış mesajının verilmesi için bu bölgenin seçilmesi de onlar için cazip bir fikir olmuş. Omar Kabbani de bölge sakinlerinin yaşananları affedebileceğini ama unutmayacağını, her iki tarafın da kayıpları olmasına karşın hayatın devam ettiğini ve bu projenin de insanları birleştireceğini belirtiyor.

Proje için 80 bölge sakini de yardımcı olmuş. Ayrıca çatıların boyanmasının bölge sakinleri için bir faydası daha var. Barış yazısı için kullanılan boya sayesinde çatılar su geçirmez hale gelirken, sıcak yaz günlerinde de evlerin soğuk kalmasına katkı sağlıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.