Kevin Roberts: Türk reklamlarını izlerken kendimi moron gibi hissetim

Kevin Roberts'ın ana konuşmacı olarak katıldığı Lovemarks konferansı başladı.

09.11.2006 - 00:00 | MediaCat

Çırağan Sarayında düzenlenen ve moderatörlüğünü John Grant’in yaptığı Lovemarks konferansı, MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan ve Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Elvan Bilge’nin açılış konuşmaları ile start aldı.

Açılış konuşmalarının ardından Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök izleyicilerin karşısına çıktı. Özkök konuşmasında ‘lovemark’ kavramını çok sevdiğini söyledikten sonra kişisel markalaşma konusundaki fikirlerini açıkladı ve ünlü olsun veya olmasın herkesin kendi kişisel markasını yönetmekle sorumlu olduğunu belirtti.

Daha sonra Kevin Roberts sahne alarak oldukça neşeli ve ilgi çekici konuşmasını gerçekleştirdi. Roberts, görsel öğelerle desteklenmiş konuşmasında ‘lovemark’ olabilme yollarıyla ilgili ipuçları verdi.

Çağımızın bir enformasyon veya bilgi çağı olmadığını, aksine bir fikir çağında yaşadığımızı belirten Roberts, ‘lovemark’ların onu üreten firmalara değil, onu satın alan tüketiciye ait olduğunu belirterek önemli bir noktaya parmak bastı.

Yurtdışında yapılan ve oldukça yaratıcı çalışmalardan oluşan reklamları da izleyiciyle paylaşan Roberts, konuşmasında David Ogilvy’nin ‘Tüketici moron değildir, o sizin karınızdır’ sözünü hatırlattıktan sonra, önceki gece Türk televizyonlarında reklamları izlerken kendini moron gibi hissettiğini söyledi. Roberts’ın bu sözü daha sonra Hulusi Derici ve Ali Poyrazoğlu’nun itirazlarıyla karşılandı.