MediaCat

“İşimizin en zor tarafı yeni yıldızlar bulmak”

Brand Week Istanbul bu yıl global medya ve içerik evreninde sayısız hit yaratan bir kişiyi ağırlıyor: Kathleen Finch. Warner Bros. Discovery çatısı altında US Networks Group CEO ve Chief Content Officer olarak görev yapan Finch, “İçerik üreticisi olmak için daha heyecan verici bir zaman düşünemiyorum” diyor.

"İşimizin en zor tarafı yeni yıldızlar bulmak"

Streaming platformlarının altın çağını yaşadığı bir dönemde televizyon hitleri yaratmak nasıl bir şey?

İçerik üreticisi olmak için daha heyecan verici bir zaman düşünemiyorum. Bu durum ekibimle beni, yeni dizi projeleri geliştirirken ve yeni nesil yetenek havuzunu yaratırken, geleneksel reklam modelleriyle desteklenen lineer TV endüstrisinin ötesinde şeyler düşünmek için motive ediyor. Platformlar önümüze yeni ve genç bir izleyici kitlesi koyuyor ve bu kitlenin içeriklerimizi tüketmesi için farklı bir yol yaratıyor. Platformlarda yer alan dizilerimizin böylesine soluksuz izlendiğine tanıklık etmek büyüleyici bir şey. Üstelik içeriklerimizin, planlı bir yayıncılığa bağlı kalmaksızın on-demand bir modeli tercih eden, tamamen farklı bir izleyici kitlesi tarafından keşfedildiğini bilmek heyecan verici bir durum. Dahası bahsettiğim streaming fanları yeni içeriklerimizi izlemekle kalmıyor, içerik kütüphanesinin derinlerine inerek yıllarca hit olarak kalmış yapımları sil baştan gündeme getiriyorlar.

Lifestyle içerikler tarafındaki trendler neler?

En popüler içeriklerimiz TLC yapımı Evliliğe 90 Gün gibi ilişkileri konu alan diziler, The Playboy Murders gibi gerçek suç soruşturmalarını konu alan içerikler, Ağır Yaşamlar gibi medikal belgesel dizileri, Altın Peşinde ve Kırsalda Yaşamak Zor benzeri doğada geçen maceralar ve Tarek El Moussa ve Hilary Farrand’ınki gibi ev yenileme içerikleri. Bu diziler gerçek insanların içinde bulundukları gerçek durumları resmediyor ve bu gerçeklik ve inandırıcılık, fanların dizilere olan ilgisini baki kılıyor. İzleyiciler lifestyle dizilerde gördükleri dünyayla bağ kurabilmek istiyor, bu yetenek tarafı için de geçerli. Lifestyle içeriklerde boy gösteren yıldızlarımız genelde hayatın içinden isimler. Fanlar ancak böyle isimlere inanıp onlara güveniyor ve ekranları aracılığıyla onlarla vakit geçirmek istiyor.

Tür bazlı içerikler nasıl ilgi görüyor? Bu bağlamda fan kültürü yaratma konusunda yeni yollar öne çıkıyor mu?

Belirli türlere özgü içerikler inanılmaz derecede popüler. Gerçek suç hikâyeleri, ilişkiler, ev tasarımı ve emlak, medikal içerikler, yemek ve mutfak maceraları, doğa ve keşif içerikleri ve paranormal olayların soruşturmaları, sürekli yeni şeyler talep eden tutkulu bir fan kitlesi tarafından takip ediliyor. 7/24 bu tür spesifik içeriklerden oluşan kanallarımız var, bu sayede fanlar da istedikleri zaman taze içerik taleplerine karşılık bulabiliyorlar. Ayrıca bu türlere, streaming platformlarımızda da aynı ilginin olduğunu söylemek mümkün.

Tutkulu fanlarla sosyal medyada etkileşime giriyor ve yeteneklerimizin kendi sosyal medya hesapları aracılığıyla kendi fan gruplarını oluşturmalarına ve büyütmelerine yardım ediyoruz ki her iki yöntem de tutkulu ve sadık bir fan kültürü oluşturmanın etkili yolları.

Gerçek hayat hikâyelerine karar verme ve yapımlaştırma süreciniz nasıl gerçekleşiyor?

İşimizin en zor tarafı yeni yıldızlar bulabilmek. İnandırıcı, bağ kurulabilen ve kamera önünde rahat olan isimler bulmalıyız, dahası onların da dünyayla paylaşmaya değer hikâyeleri olmalı. Yeni yüzler bulmak gerçekten zorlu bir görev ancak yetenek, reality dizilerin en başat öğesi. Dünyanın her yerinde, bu işle ilgilenen yetenek avcılarımız var. Dünyanın farklı yerlerinde, medikal uzmanlardan suç uzmanlarına, tasarımcılardan sıradışı ilişkiler ve hayatlar yaşayan insanlara uzanan bir keşif gerçekleştiriyorlar. İşimin en heyecan verici tarafı “işte budur” dedirten o sihri ilk elden görmek ve bu sihri bir yıldıza dönüştürebilmek. Bu insanların kendilerini geliştirip başarılı olduklarını görmek ise inanılmaz tatmin edici bir his.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.