MediaCat

Medya planlamada yapay zekâ etkisi

Adin.Ai Kurucu Ortağı Serhat Gürcü ile yapay zekânın medya planlama alanında yarattığı dönüşümü ve taşıdığı potansiyeli mercek altına alıyoruz.

Yapay zekânın iş yapış biçimlerini dönüştürdüğü alanlardan biri de medya planlama. 17. Digital Age Tech Summit’in yapay zekâ sponsoru Adin.Ai’ın kurucu ortağı Serhat Gürcü ile yapay zekânın sektör özelindeki potansiyellerini mercek altına alıyor; Adin.Ai’ın bu dönüşümde oynadığı rolün detaylarına iniyoruz.

Yapay zekâ medya planlama alanında ne gibi fırsatlara gebe?

Yapay zekâ verimliliği ve etkinliği artırmak için benzeri görülmemiş fırsatlar sunarak medya planlamasında devrim yaratıyor. Çeşitli kaynaklardan gelen büyük miktarda veriyi gerçek zamanlı olarak analiz ederek medya planlamacıların reklam yerleşimleri için en etkili kanal ve zamanları belirlemesine yardımcı oluyor. Bu veriye dayalı yaklaşım, hedef kitlenin davranışına ve tercihlerine dinamik olarak uyum sağlayabilen hiper hedefli kampanyalara olanak tanıyor. Ayrıca yapay zekâ destekli araçlar kampanya performansını tahmin edebildiği gibi, platformlar genelinde bütçeleri optimize edebiliyor ve farklı medya stratejilerinin etkisini ölçebiliyor. Özetle, rutin görevleri otomatikleştirerek dijital reklamcılara yaratıcı ve stratejik çabalara odaklanmaları için zaman kazandırıyor ve sonuç olarak ortaya daha yenilikçi ve başarılı kampanyalar çıkıyor. Sektör paydaşlarına şu üç kritik konuda çözüm sunduğunu söyleyebiliriz: Verimlilik, etki ve şeffaflık.

Adin.Ai’ın yolculuğundan bahseder misiniz biraz? Girişim ne zaman, nasıl bir vizyonla çıktı yola ve şu an o yolun neresinde?

Adin.Ai bundan iki sene önce “Reklamverenin ana ekranı olmak” vizyonuyla yola çıktı. Yapay zekâ tabanlı ve blockchain destekli bir reklam zekâsı platformu olarak öncelikle veri odaklı bir sektörün, dijital pazarlamanın ve medya planlamanın en önemli sorunlarına çözüm getirmek için teknolojisini geliştirmeye devam etti. Henüz ilk yılında Fast Company Most Innovative Companies listesine girdi; KPMG ile yürüttüğü global media audit teknoloji partnerliği, AWS’in Global Best Architecture olarak tanımladığı bir yenilikçi teknoloji olarak adından söz ettirdi. Ocak ayında Türkiye’de tüm sektöre açılan Adin.Ai, Londra ve Dubai ofisleriyle de globaldeki genişlemesini devam ettiriyor.

Adin.Ai’nin gelişmiş yapay zekâ tabanlı platformunun etkisi, Türkiye’de ve dünyada lider reklamverenler tarafından test edilerek kanıtlandı. Platformdan faydalanan bir banka + yüzde 50 oranında görünürlük artışı gözlemledi; Birleşik Krallık’taki bir moda perakendecisi ROAS’da yüzde 64’lük bir artış alde etti. Ayrıca Hollanda’daki bir oyun şirketi gösterim bazlı reklam sonuçlarını yüzde 51 oranında artırırken; Türkiye’deki bir finansal teknoloji şirketi birim kullanıcı kazanım maliyetlerinde yüzde 30 gibi önemli bir düşüş sağladı. Bu performans, 2023 yılında Türkiye İş Bankası’nın da dikkatini çekti ve Adin.Ai’ın bankanın Yapay Zekâ Fabrikası girişimi altındaki önde gelen yapay zekâ yatırımlarından biri olmasını sağladı. Adin.Ai’ın etkinliğini ispatlayan bu örnekler, sayısal veriler olmanın ötesinde dijital pazarlamada yeni bir verimlilik döneminin de habercisi.

Digital Age Summit’e sayılı günler kaldı. Katılımcılar etkinlikteki sunumunuzdan nasıl kazanımlarla ayrılmayı ummalı?

Digital Age Summit’e “yapay zekâ sponsoru” olarak destek verdiğimiz için çok mutluyuz. Adin.Ai kullanan vizyoner reklamverenlerden L’Oréal, Vodafone ve Papara’nın pazarlama yöneticilerinin konuk olacağı ve etkinliğin ana sahnesinde gerçekleştireceğimiz oturumda, yapay zekânın reklam kampanyalarını planlama ve yürütmedeki rolünü ve en iyi iş sonuçlarını paylaşacağız. Adin.Ai günlük hayatınızı nasıl kolaylaştırabilir, işinizi nasıl büyütebilir, burada yaratılacak başarı hikâyelerini globale nasıl taşıyabilir gibi soruları sektör profesyonelleri ile tartışmayı dört gözle bekliyoruz.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.