Gates’in Windows’tan sonra en büyük devrimi

Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in eşiyle birlikte kurduğu Bill&Melinda Gates Vakfı, dünyanın çeşitli yerlerinden bilim insanlarının geliştirdiği 'tuvalet' projelerinin bir kısmını sergiledi.

16.08.2012 - 00:00 | MediaCat

Bill Gates ve eşi Melinda’nın kurduğu Bill& Melinda Gates Vakfı, geleceğin tuvaletleri için kolları sıvadı. Geleceğin tuvaletleri için yarışma düzenleyen vakıf, dünyanın çeşitli yerlerinden bilim insanlarının sunduğu projelerin bazılarını açıkladı.

Açıklanan projeler arasında insan dışkısını elektriğe çevirmek için mikrodalga enerjisinin kullanılması, idrarın ziyan edilmeden sifon suyu olarak kullanılması, katı dışkının kömüre çevrilmesi de var.

Bill&Melinda Gates Vakfı yarışmaya katılanlara tuvaletin su, elektrik ve septik sistem olmaksızın çalışması, dışarıya kirleten madde çıkarmaması, tercihen enerji ve diğer kaynakları muhafaza etmesi ve işletiminin günde 5 senti (9 kuruş) aşmaması kıstasları getirmişti.
 
Vakfın ilk tuvalet prototiplerini üç yıl içinde test etmesi bekleniyor. Vakfın su, sanitasyon ve hijyen ekibinin program yetkilisi Carl Hensman, vakfın Seattle’daki merkezinde bu hafta sergilenen prototiplerin çoğunun katı atığın enerjiye çevrilmesiyle ilgili olduğunu belirterek, katı atık bilmecesi için hem pratik hem de pragmatik bir çözüm olduğunu söyledi.

Tuvalet sorununa geçen yıl odaklanan Gatesler, yeni tuvalet keşifleri için 370 milyon dolar harcamayı taahhüt etti.

Dünyada 2,5 milyar kişinin modern temizlik imkanlarına erişemediği tahmin edilirken, BM güvensiz temizlik yüzünden dünyada her yıl 1,5 milyon çocuğun ishalli hastalıktan öldüğünü bildiriyor. Bilim insanları, ölümlerden çoğunun hijyenin geliştirilmesi, güvenli içme suyuyla birlikte uygun arıtmayla önlenebileceğini belirtiyor.

(Kaynak: Vatan)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.