2016’da markalara ilham veren olaylar

Markalardan gerçek zamanlı pazarlama hamleleri.

03.01.2017 - 11:41 | MediaCat

2016'da markalara ilham veren olaylar

Dünya genelinde yaşanan terör, ölüm ve yıkım olayları nedeniyle yakın tarihin en kötü yıllarından biri olmaya aday 2016’da hem insanlığı hem de markaları heyecanlandıran güzel gelişmeler de yaşandı. Leonardo DiCaprio’nun nihayet Oscar’ına kavuşmasından herkesi sokaklara döken Pokémon Go’ya varıncaya kadar pek çok olay gündemi meşgul ederken, muhabbete eklemlenmek isteyen markalar 2016’da da sosyal medyadaki kültür anları için hazırda bekliyordu. İşte geride bıraktığımız yılda markaları klavye başına koşturan olaylar.

Ve kazanan… DiCaprio: #Oscars

Leonardo DiCaprio’nun ABD’deki Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından dağıtılan Oscar ödülleri konusundaki bahtsızlığı, yıllardır internet alemini meşgul eden bir meseledir. Ünlü oyuncunun bu yıl düzenlenen 88. Akademi Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanması sosyal medyada sismik hareketlenmeler yaratırken, markalar da kutlamalardan geri kalmadılar.

Hoşgeldin artık yıl: #29Şubat

4 yılda bir gelen 29 Şubat bu yıl markaların takviminde işaretli günlerden birisiydi. Kimi markalar doğum günleri 29 Şubat’a rastlayanlara en kalbî dileklerini iletirken kimileri de bu güne özel indirim kampanyalarını duyurdu. Başka bir şey bulamayanlar ise bu yıl pazartesi gününe denk gelen 29 Şubat’ın, takipçilerinin iyi bir hafta geçirmelerine vesile olmasını dilediler.

Markalar Pokémon avında: #PokemonGO

ABD’li oyun firması Niantic tarafından geliştirilen ve bu yıl temmuz ayında mobil uygulama mağazalarında kullanıcılarla buluşan konum temelli artırılmış gerçeklik oyunu Pokémon Go kısa zamanda global bir fenomen haline geldi. Türkiye’de de birçok insanı sokaklara döken oyun birçok markanın da gündemindeydi.

Süper ay ışığında pazarlama: #SüperAy

Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesinde Dünya’ya en yakın olduğu durumun dolunay veya yeni aya denk gelmesi süper ay olarak adlandırılıyor. Bu yıl 14 Kasım’daki süper ay 1948 yılından beri Ay’ın Dünya’ya en çok yaklaştığı süper ay olayıydı. Görkemli bir manzara yaratan bu olay sosyal medyada adeta görsel bir şölene dönüştü. Markalar da adeta mesajlarını Ay’a kazıyarak bu şölene katkıda bulundular.

Uzaylılar Türkiye’de: #ufoattacktoturkey

Kasım ayının son günlerinde Türkiye’deki çeşitli şehirlerin semalarında tanımlanamayan uçan cisimlerin gözlemlendiği iddiası kısa bir süre sosyal medyayı meşgul etti. Daha sonra bir grup kullanıcı hadisenin kendileri tarafından kurgulanan bir “troll’leme” çalışması olduğunu açıklasa da olay birçok markanın radarına girmişti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.