MediaCat

2016’da MediaCat’te en çok okunan 10 haber

Yeni yılın arifesinde, MediaCat’te yılın en ses getiren haberlerini hatırlayalım.

2016’da MediaCat’te en çok okunan 10 haber

Pek çoklarımızın hemfikir olacağı üzere gerek ülkemiz gerek insanlık açısından başarısızlıkla sonuçlanan bir yıl olarak akıllarda kalacak 2016’nın bitmesine çok az bir süre kaldı. Konjonktürden bağımsız değerlendirmenin mümkün olmadığı pazarlama ve reklam sektörü için de zorlu geçen 2016 nihayete ererken, MediaCat Online’da yıl boyunca yer verdiğimiz haberler arasından en çok okunan 10 tanesini sizler için derledik.

İşte karşınızda, 1 Ocak – 29 Aralık 2016 tarihinde MediaCat’te yayınlanan haberler arasından en çok okunan 10 haber…

Haber başlıklarına tıklayarak ilgili haberin sayfasına gidebilir, kaçırdığınız veya yeniden hatırlamak istediklerinize göz atabilirsiniz.

1. Slogan yaratmak için tavsiyeler: Kelimeleri unutun

“Uzun süre hatırlarda kalacak bir izlenim yaratmak istiyorsanız, kelimelerin ötesine geçmelisiniz” diyor Al Ries: “Sloganların yıldan yıla değişim gösterdiği hızlı pazarlama çağında, en başarılı olan sloganların belirli teknikleri dikkate alan eski sloganlar olduğunu hatırlamakta fayda var.”

2. P’lerinizi bir kenara bırakın, M’lere yer açın!

MediaCat’te 2016’nın en çok okunan ilk haberinin ardından ikincisinde de imzası olan Al Ries, bu kez E. Jerome McCarthy’nin 60 yıl önce ortaya attığı “pazarlamanın 4P’si” denklemini daha güncel ve gerçekçi bir denklemle yenilemenin zamanının geldiğini söylüyor… ve okurlara yeni bir öneri sunuyor: Pazarlamanın 4M’si.

3. Başak Tetik hayata gözlerini yumdu

Listenin üçüncü sırasında, maalesef, 2016’nın getirdiği mutsuzluklardan biri olan bir kayıp haberi var. Reklam sektörünün sevilen siması, son olarak Alametifarika’da Garanti Bankası’nın marka direktörlüğünü üstlenen Başak Tetik, iki haftalık bir sürecin ardından, tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

4. Coca-Cola marka stratejisini yeniledi

Yedi yıl boyunca “mutluluğa kapak açan” Coca-Cola, marka stratejisini ve sloganını yenileyerek, tüm alt markalarını bir araya getiren yeni bir küresel kampanya hazırladı: Taste the feeling (Tadını Çıkar).

5. Logo olmanın dayanılmaz hafifliği

“Bir şirket gerektiği zaman binasını değiştirebiliyorsa, ürününün ambalajını yıllar sonra değiştirebiliyorsa, logosunu da değiştirebilir. Çünkü logo kutsal değil, ticari bir bir işarettir” diyen Uğurcan Ataoğlu, Türk Telekom’un logo değişikliğinin ardından, logo olmayı ve logoyu yapmayı anlatıyor.

6. Markalar Pokémon avında

Pokémon GO dünyayı kasıp kavururken, Türkiye’den markalar da oyundaki yerini aldı. Markaların Pokémon GO konulu sosyal medya paylaşımları MediaCat’te yılın en çok okunan altıncı haberi oldu.

7. Neden Titrifikir’de çalışmalıyız?

MediaCat Online için hazırladığımız, reklam ajanslarını birer çalışma evreni olarak ele aldığımız Ajans Halleri köşemizde ağırladığımız Titrifikir’in halleri yılın en çok okunan yedinci haberi oldu.

8. Sektörün en iyileri Felislerine kavuştu

11. Felis Ödülleri’nin ardından, sektörün en iyileri başarılarını ödülleriyle tescilledi.

9. Hasbro’dan tartışmalı yılbaşı reklamı

Hasbro Türkiye yılbaşı için hazırladığı ancak cinsel istismar göndermeleri nedeniyle tepki çeken Muhabbet CPC imzalı reklam filmini yayından kaldırmış, konuyla ilgili duyduğu üzüntüyü bir açıklamayla kamuoyuna bildirmişti. Reklam filmi ve çevresinde şekillenen tartışmalar o denli yoğundu ki, haber 12 Aralık gibi yakın bir tarihte yayınlanmış olmasına rağmen MediaCat’te 2016’nın en çok okunanları arasına girdi.

10. Çiçek Sepeti’nden tepki çeken reklam filmi

Yılın bir diğer tepki çeken reklam filmiyse Batesmotelpro imzalı Çiçek Sepeti reklamıydı. Sevgilisi doğum gününü unuttuğu için intihar etmeye karar veren genç bir kadının hikâyesini anlatan film geniş bir kitlenin tepkisini çekmiş, marka filmi YouTube hesabından kaldırmıştı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.