Avrupa’nın en çevreci otomobil markası belirlendi

Otomotiv verileri konusunda hizmet veren ve 1984 yılında kurulan JATO, 19’u Avrupa Birliği üyesi 21 ülkede gerçekleştirdiği...

21.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Otomotiv verileri konusunda hizmet veren ve 1984 yılında kurulan JATO, 19’u Avrupa Birliği üyesi 21 ülkede gerçekleştirdiği 2009 yılının ilk 6 ayını içeren karbondioksit emisyon sonuçlarını içeren araştırma raporunu açıkladı.

İtalyan otomobil üreticisi Fiat, 129.1 g/km ile 2009 yılının ilk yarısında da Avrupa’nın en çevreci otomobil üreticisi olma başarısını devam ettirdi. 2008 yılı toplamında elde ettiği 133.7 g/km’lik değeri daha geliştiren Fiat, 2015 yılında uygulamaya geçecek olan 130 g/km hedefine şimdiden yakalama başarısıyla da dikkat çekti. Fiat’ın elinde tuttuğu rekor, markanın Avrupa’daki lider konumunun da bir sonucu olmasıyla ön plana çıkıyor.  Zira 21 Avrupa ülkesinden sekizinde, tüm modellerde en düşük CO2 emisyonuna sahip marka olmayı başaran ve tam 19 ülkede de ilk üç markanın arasında yer alan Fiat, 2009 yılının ilk yarısında ortalama 115.8 g/km CO2 emisyonuna sahip 65.000 adettan fazla CNG’li otomobil satarak üstünlüğünü pekiştirdi.

Fiat CEO’su Lorenzo Sistino konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu rakamlar, Fiat’ın çevre kirletici emisyonları ve CO2 seviyesini kontrol etmek adına durmak bilmeyen yenilikçi çözümler arama çabalarının önemli birer kanıtıdır. Ancak FIAT, daima halkın gerçek ihtiyaçlarına kendini adamıştır ve burada da durmayacaktır. Amacımız, yeni motorlar, yeni teknolojiler ve uygulamalar aracılığıyla emisyon azaltımındaki Avrupa rekorumuzu gerçekten daha da pekiştirmektir.  Benzinli motorlarda sunulan ve %10 kadar daha az CO2 emisyonunu garanti eden yenilikçi Multiair teknolojisi ve Punto Evo’da ilk kez görücüye çıkacak olan yeni nesil Common Rail teknolojili Multijet dizel motorlar gibi yeni güç üniteleri, giderek tüm Fiat markalı modellerde yer alacaktır. Start&Stop (Çalıştır-durdur) sistemi gibi yeni teknolojiler Fiat 500’te sunulmuştur ve şimdi de bütün Punto Evo Euro 5 motorlarında standarttır. 

Start&Stop, şehir-içi sürüşte CO2 emisyonlarını %12’ye varan oranlarda düşürebilmektedir.  Tüketimi ve dolayısıyla da emisyonları ideal seviyeye getirmek amacıyla, çok yönlü Blue&Me sisteminin USB portu aracılığıyla yenilikçi yazılım programı  “eco: Drive” gibi yeni uygulamalar, sürücünün kendi davranışını analiz etmesine imkân verir. Lansmanından bu yana geçen bir yıldan az süre zarfında bu yazılımı altmış binden fazla kişi indirmiştir ve 25.000 kişi de kendi sürüş stillerini günlük olarak izlemek için kullanmaktadır" açıklamasını yaptı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.