Apple, reklam ajansını kapatıyor

Apple, bu yılın başında 275 milyon dolar ödeyerek satın aldığı reklam ajansı Quattro’yu kapatma kararı...

23.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Apple, bu yılın başında 275 milyon dolar ödeyerek satın aldığı reklam ajansı Quattro’yu kapatma kararı aldı. Şirket, reklam verenler ve iş geliştiricilere artık Quattro’nun, kampanya kabul etmediğini ve 30 Eylül itibari ile Quattro üzerinde yürütülen kampanyaların durdurulacağını bildirdi. Quatro, Rival Android de dâhil olmak üzere, çok sayıda mobil platformda geliştirilmiş kampanyalar yürütüyordu.

Quattro, kendi web sitesinde “iAd’nin, dünyadaki en iyi mobil reklam ajansı olduğuna inanıyoruz ve gelecek aydan başlayarak tüm kaynaklarımızı iAd reklam platformuna kanalize edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Bağımsız, rakip mobil reklam ajansı Jumptap’ın Pazarlama CEO’su, Paran Johar, Apple’ı tipik bir ‘Niş’ oyuncu olarak tanımlıyor ve şirketin de kendisini bu şekilde konumlandırdığını belirtiyor. Johar’a göre, şirket bu tanımlamaya rağmen kendisini çok yüksek bir noktaya odaklandırmış ve yan unsurların performansını göz ardı etmiş durumda.

Bu yılın başında satın almıştı
Apple bu yılın başında 275 milyon dolar ödeyerek Quattro’ya sahip olmuştu. Bu hamle, Google’ın rakip Android OS’u yayımlaması ve mobil reklam ajansı AdMob’u satın almasından sonra gerçekleşmişti. Apple, satışlar dışında da,  Iphonelar ve iPod Tuch araçları için geliştirdikleri uygulamalarla, iş geliştiricilere ve reklamverenlere para kazandırmayı sağlama mantığıyla reklam ajansını satın almıştı.

Apple’ın CEO’su Steve Jobs iAd’i sunurken, yeni yatırımlarının diğer mobil reklamcılık uygulamaları gibi “çuvallamayacağını” vaat etmişti.

Quattro’nun kapatılması, Google’un sahip olduğu AdMob, bağımsız ajans Jumptap ve Millennial Media ile Crisp Wireless gibi mobil reklam saplayıcıları dahil olmak üzere başka ajanslara destek sağlayacak. Wall Street Journal, Apple’ın rakibi ve BalckBerry’in üreticisi olan Research in Motion’un, Millenial’ı satın almak için müzakerelerde bulunduğunu belirtti.

medyaloji.net

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.