MediaCat

Adı bağış sitesine çevrilen kasaba

Pakistan’da SPHF ve Impact BBDO, iklim krizinden etkilenen halka yardım etmek adına bir kasabanın adını internet sitesine çevirdi.

Pakistan, dünyadaki karbon ayak izinin yüzde 1’inden daha azına neden olmasına rağmen iklim krizinden en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Öyle ki Küresel İklim Riski Endeksi’ne göre iklim değişikliğinden en fazla etkilenen beşinci ülke konumunda. 2022’de meydana gelen sel felaketinde binden fazla insanın hayatını kaybettiği, milyonlarcasının evsiz kaldığı ülkede sel baskınlarının hemen her yıl yaşanacağı tahmin ediliyor.

Selden en çok etkilenen Sindh eyaletinin hükümeti ve sel kaynaklı barınma sorununu çözmek için faaliyet gösteren SPHF, yeniden inşa çalışmalarına katkı sağlamak ve selden etkilenenlerin durumuna dikkat çekmek amacıyla Impact BBDO işbirliğiyle ses getirecek bir çalışmaya imza attı. Selin vurduğu kasabalardan birinin adı bağış sitesine, climatechangetown.pk’ya çevrildi.

İlk olarak COP 28’de sunulan kampanya, küresel ilgi yaratmasının yanı sıra hem kuruluş hem bireylerden bağış toplamayı başardı. Kasabanın adı yalnızca resmî olarak değişmekle kalmadı, Google Haritalar’da da değiştirildi.

SPHF CEO’su Khalid Mehmood Shaikh, “Dünyada her kasabanın bir adı vardır. Biz de kasabaya Pakistan’ın karşı karşıya olduğu iklim krizine dikkat çekecek bir isim vermeyi düşündük. Halkımızın yardıma çok ihtiyacı var. Bu site sayesinde tüm dünya onlara nasıl ve nerede yardım edebileceğini bilebilecek” diyor. Shaikh, kampanyanın, uluslararası topluma Pakistanlıların iklim değişikliğine yol açan değil, mağdur olduğunu hatırlattığını ve ayakta kalabilmeleri için tüm dünyanın bir araya gelmesine ihtiyaç duyduklarını da ekliyor.

Bölgede iklim kaynaklı felaketler karşısında insanları savunmasız bırakan kerpiç evler yerine dayanıklı evler inşa edilmesi planlanıyor. SPHF bu kampanyayla 2 milyondan fazla evi yeniden inşa ederek dünyanın en büyük konut dönüşüm programı olmayı hedefliyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.