MediaCat

Tribünleri hissettiren forma

Sela’dan işitme engellilerin tribünleri teknoloji desteğiyle hissetmesini sağlayan proje.

İngiliz futbol kulübü Newcastle United’ın forma göğüs sponsorluğunu üstlenen canlı deneyim ve etkinlik şirketi Sela, işitme engelli taraftarların tribün deneyimini iyileştirmek adına teknoloji destekli bir projeye imza attı. Sela, VML bünyesindeki PRISM Sport + Entertainment, işitme engellilere ve işitme kaybı yaşayanlara destek olan yardım kuruluşu RNID ve giyilebilir teknoloji alanında uzmanlaşan CuteCircuit işbirliğinden, işitme engellilerin tribün seslerini hissetmelerini sağlayan özel forma doğdu.

İlhamını işitme engelli iki Newcastle United taraftarından, maçları takımın stadyumu St James’ Park’ta takip eden Ryan ve David’den alan Unsilence the Crowd kampanyası, İşitme Engelliler Haftası vesilesiyle hayata geçirildi. Maç günü deneyimini iyileştirmek ve canlı spor etkinliklerini daha erişilebilir kılmak adına insanların yeni teknolojilerin kullanılabileceğine dair inancını ortaya koyan RNID araştırmasından yola çıkan Sela, farkındalık çalışmasını Newcastle United’ın Tottenham Hotspur ile oynadığı maçta kitlelerle buluşturdu.

Haptik teknolojiden faydalanan forma, tribünlerin sesini dokunma duyusuna dönüştürüyor ve taraftarın maç atmosferini yaşamasına yardımcı oluyordu. 13 Nisan’da oynana karşılaşmada maç önü seremonisinde futbolculara özel formalarıyla işitme engelli çocuklar eşlik etti. Çocuklar sonrasında tribündeki yerlerini aldı ve Ryan ve David ile birlikte tribünleri hissetti.

Maçta forma göğsünü RNID’e devreden Sela, gelecekte kulübün tüm iç saha maçlarında bu teknolojiyi sağlamayı taahhüt etti. Tüm dünyaya ilham vermeyi amaçlayan şirket, uygulamayı diğer ülkelerde sergilemek üzere turne düzenleyecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.