MediaCat

Sarı gülücük neden silindi?

McDonald’s’ın amacı, İngiltere’de çocukların duygularını daha rahat ifade etmelerini ve ailelerin bu konuda daha fazla konuşabilmesini sağlamak.

Çocuk menüsü Happy Meal’ı piyasaya sürdüğü 1979 yılından bu yana sarı gülücüklü kırmızı kutuda servis eden McDonald’s,  13-19 Mayıs Akıl Sağlığı Farkındalık Haftası kapsamında İngiltere’de bir ilke imza attı. Yardım kuruluşu BBC Children in Need ve eski futbolcu Rio Ferdinand ile güçlerini birleştiren marka, Happy Meal kutusundaki gülücüğü 45 yılın ardından ilk kez kaldırdı.

Leo Burnett ve iletişim ajansı Ready 10 işbirliğiyle yürütülen kampanya, İngiltere’de neredeyse her iki çocuktan birinin (yüzde 48) öyle olmasa bile her zaman mutlu olmaları gerektiği baskısı yaşadığını ortaya koyan araştırmaya dayanıyor. Aynı araştırmaya göre ebeveynlerin yüzde 74’ü çocuğunun üzgün hissetmesini engellemenin önemli olduğunu, yüzde 63’ü çocuğunu her zaman mutlu olmaya teşvik ettiğini söylüyor. Farkındalık kampanyasıyla ebeveynlerin, nasıl hissettikleri konusunda çocuklarıyla konuşmaya teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Farkındalık adına gülücüğüyle vedalaşan sınırlı sayıdaki Happy Meal kutuları belirli yerlerde bulunacak ve yanında farklı duyguları temsil eden çıkartmalarla satılacak. Seslendirmesini Rio Ferdinand’ın üstlendiği, çocukların duygularını açıkça dillendirdiği filmle lansmanı yapılan kampanya SFVOD, sosyal medya ve açıkhava çalışmalarıyla da yürütülüyor.

Happy Meal kutularında hafta boyunca yer alacak karekodlar ise anne ve babaları, çocuklarıyla duygularına dair konuşabilmeye teşvik etmek için hazırlanan özel kaynağa yönlendiriyor. Aynı kaynağa markanın internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından da erişim sağlanıyor.

Happy Meal’ın aileleri bir araya getirmek anlamına geldiğini söyleyen  Leo Burnett Yönetici Kreatif Direktörleri Andrew Long ve James Millers, “Bunu yaparken tüm duygularımızla samimi olmak önemli. Mesajı verirken ülkenin en ünlü çocuk yemeğini kullanarak, bu popülist kampanyanın ülkenin her yerinde ailelere ulaşarak yankı bulmasını, çocukların akıl sağlığı hakkında önemli konuşmaları teşvik etmesini umuyoruz” diyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.