İklim değişikliğine karşı kalemli çağrı

Fin gazetesi Helsingin Sanomat'tan liderlere mürekkepli çağrı.

20.09.2019 - 14:58 | Sencer Uçar

İklim değişikliğine karşı kalemli çağrı

Temmuz 2018’de ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Helsinki’de bir araya getiren zirve öncesi liderlerin güzergâhındaki 300 panoya basın özgürlüğünü savunan ilanlar yerleştiren, ardından 2018’in son günlerinde yıl boyunca yaşanan çirkinlikleri Noel kazağı geleneği üzerinden gözler önüne seren Fin gazetesi Helsingin Sanomat, bu defa dünya liderlerine gazeteciliğin en güçlü silahlarından biriyle, kalemle seslendi.

G20 liderlerine iklim değişikliği konusunda önemli bir hatırlatma yapmak isteyen gazete, attıkları imzalarla gezegenimizi ilgilendiren kritik kararlar alan liderlere özel tasarım kalemler hediye etti. Kalemleri özel kılansa, mürekkeplerinin, iklim değişikliğinin müsebbibi karbondioksitten üretilmesi.

Esas sorumlulukları iklim değişikliği gibi konuları haberleştirmek olsa da, bu konuda harekete geçenlerin karar vericilerden çok bireyler olduğunu söyleyen Helsingin Sanomat Genel Yayın Yönetmeni Kaius Niemi, hediyelerinin, politikacılara sorumluluklarını hatırlatacağını umduklarını söylüyor. Niemi, gazeteciler olarak, kalemin dünyayı değiştirme konusunda ne denli etkili bir silah olabileceğinin farkında olduklarını da ekliyor.

Finlandiya Ltd. VTT Teknik Araştırmalar Merkezi tarafından üretilen mürekkeplerin yer aldığı kalemler, grafitten ilhamla hazırlanan açılı ve siyah gövdeleriyle de akıllara karbon salınımı getirme amacı taşıyor.

250 adet kalem G20 liderlerinin yanı sıra Finlandiya Parlamentosu üyelerine ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’ye de gönderildi.

KÜNYE

  • Reklamveren: Helsingin Sanomat
  • Reklam Ajansı: TBWA\Helsinki

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.