2019’da reklamların beğeni, hatırlanma ve WOM karnesi

Ipsos Chief Client Officer Yasemin Özen Gürelli 10 maddede Ad*Watch 2019'u değerlendiriyor.

07.01.2020 - 15:55 | MediaCat

Beğeni, hatırlanma ve WOM'un zirvesi

Sevgili dostlar, yılın en heyecanlı dönemi geldi çattı. Herkes heyecanla 2019’da Türkiye’nin iletişim nabzını tuttuğumuz Ad*Watch çalışmasının en’lerini merak ediyor. İletişim dünyasında bugün öne çıkanları anlayabilmek için bazı noktalarda eski verileri incelemek de bugünü anlamlandırmak adına kritik. Bu bakış açısıyla 2019’da öne çıkan 10 başlığı özetleyelim.

1. Efsane / Harika / Super / Black Friday

Farklı isimleri de olsa Kasım 2019 itibarıyla online sitelerin uyguladığı indirim günlerinden en dikkat çekeni Trendyol’unki oldu. Tüm yılın verisini incelendiğimizde, Efsane Cuma iletişiminin yüksek frekansıyla da orantılı olarak Trendyol’un oldukça ilgi çektiğini görüyoruz.

2. Önemli bir kategoride yeni bir marka

Senenin en önemli çıkışlarından birini, en çok hatırlananlar listesinde görmeye pek alışık olmadığımız deterjan kategorisinden Eti Maden-Boron yapıyor. İki reklam filmiyle en iyiler listemize girmeyi başaran yeni marka hem duygusal hem de rasyonel faydaları öne çıkaran reklam filmiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Reklam, bugüne kadar pek fazla üzerinde düşünülmeyen gerçekleri, etkili, en hassas noktamız bebeklerimiz üzerinden yüzümüze vurmasıyla öne çıkıyor. Gün geçtikçe daha çok önem kazanan sağlık konusunu işlemesi de ayrıca başarısını perçinliyor.

3. Marka hep başrolde

Coca-Cola iki reklam filmiyle bu yıl da en dikkat çeken reklamlar arasında yerini koruyor.

Yılın en çok hatırlanan kampanyaları

1. Trendyol, Efsane Günler (Trendyol Marketing Solutions)
Hatırlanma skoru: Yüzde 15,4

2. Ekrem İmamoğlu, Her Şey Çok Güzel Olacak (Öykü Dialogue International)
Hatırlanma skoru: Yüzde 15,2

3. Boron, Bebek Banyosu (AndBrand)
Hatırlanma skoru: Yüzde 12,7

4. Bir telefon hiç bu kadar dikkat çekmemişti

Son beş yılda (belki de ilk defa) bir cep telefonu reklamını en çok hatırlanan ilk beş içinde görüyoruz. Huawei’in çekim kalitesi çok yüksek ve çarpıcı görselleri, manzaraları ruha dokunan bir müzik eşliğinde sunması dikkatlerden kaçmıyor. Dikkat çeken bir diğer bulgu Huawei’in en beğenilen 10 reklam sıralamasına üç reklam filmiyle girmiş olması.

5. Nostalji hâlâ etkili

Ziraat Bankası’nın 155’inci yıldönümü reklamı nostaljik karakterlerin günümüz koşullarına başarılı entegrasyonuyla bizleri şaşırtıyor. Geçmişin, çocukluğumuzun sevilen karakterlerini evlerimize konuk ederken, içimizi ısıtan Hababam Sınıfı müziğiyle de zihinlerde yer etmeyi başarıyor. Reklam yılın en beğenilen ikinci reklamı.

6. 360 entegrasyon ve sürdürülebilirlikle gelen başarı

Lipton Ice Tea rakibe gönderme yapan ve sosyal medyada da oldukça konuşulan Kolaya Kaçma filmiyle ilk 10 içinde yerini alıyor. Başarılı dijital entegrasyon ve süreklilik içeren kampanyaları sayesinde Lipton Ice Tea’yi bu yıl listemizde oldukça sık gördük.

Yılın en beğenilen kampanyaları

1. Ziraat Bankası, Ziraat Bankası 155 Yaşında (Happy People Project)
Hatırlanma skoru: Yüzde 96,6

2. Yeşilay, Onlar Kazanırken Biz Kaybediyoruz Bırakabilirsin.org (In House)
Hatırlanma skoru: Yüzde 95,3

3. Türkiye İş Bankası, Sağlam Temel (Medina Turgul DDB)
Hatırlanma skoru: Yüzde 92,8

7. Beğeni için duygusal dokunuş önemli

Allianz Sigorta “Yanlarında Ol Diye” reklam filmiyle hatırlanma anlamında üst sıralarda yer alamasa da yılın en beğenilen dördüncü reklamı oluyor ve en çok konuşulan ikinci reklam filmi olarak öne çıkıyor.

8. Markaların önüne geçen konular

Yeşilay tarafından hazırlanan Bırakabilirsin.org – Onlar Kazanırken Biz Kaybediyoruz filmi, hatırlanma anlamında çok ön plana çıkmasa da oldukça beğenilen ve hakkında konuşturan bir film oluyor.

9. Ünlü mü ünsüz mü?

Reklamlarda ünlü kullanımı bu yıl çok da karşılığını alamamış gözüküyor. En çok hatırlanan, beğenilen ve hakkında konuşturan reklam filmlerini incelediğimizde, ilk 10 listelerinde, ünlü içeren reklamların sayısının oldukça az olduğunu görüyoruz.

Hep dediğimiz gibi, ünlü sadece dikkat çeker; markaya etkisi kısıtlıdır. Herkesin ünlü olmaya çalıştığı, ünlülerin ise gizeminin kalmadığı bir zamandayız. Bu bağlamda markaların ünlü kullanımına daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor.

10. Sektör çıkmaz içinde

Finans / Banka markalarının reklamlarının son iki senedir, etkili hatırlanan reklamlar sıralamasında ağırlık gösterememesi sektörün iletişim dinamiklerine ne oluyor dedirtecek nitelikte.

Yılın en çok konuşturan kampanyaları

1. Huawei, P30 Pro En İyi Kamera Ödüllü Cep Telefonu (Pure New Media)
Hatırlanma skoru: Yüzde 48,7

2. Allianz Türkiye, Yanlarında Ol Diye #AllianzSeninle (Concept)
Hatırlanma skoru: Yüzde 47,2

3. Trendyol, Efsane Günler (Trendyol Marketing Solutions)
Hatırlanma skoru: Yüzde 42,3

*Listelerin tamamına MediaCat Ocak 2020 sayısından ulaşabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.