Yepyeni bir sinema deneyimi

Feliks Boynuinceoğlu ile yeni teknolojiler ve sinemanının yarınına dair.

06.10.2015 - 08:54 | Haluk Kasarcı

Tüm faaliyetlerini ülkedeki sinemaseverleri dünyadanın en ileri sinema teknolojileriyle buluşturma misyonuna paralel olarak sürdüren Mars Cinema Group, bu alandaki son adımını 2015’in son çeyreğinde hayatımıza girecek 4DX ile atmaya hazır. Mars Cinema Group Perakende ve Pazarlama Direktörü Feliks Boynuinceoğlu’na göre 4DX sadece izleyicilere değil reklamverenlere de yepyeni bir sinema deneyimi vaat ediyor.

4DX ile başlayalım. Yakın zamanda Mars Cinema Group imzasıyla Türkiye’de olacak 4DX nedir?
Mars Cinema Group olarak bizim kuruluş amaçlarımızın başında dünyadaki en ileri sinema teknolojilerini aynı şekilde Türkiye sinema izleyicisiyle buluşturmak var. 4DX de bu misyonumuzun ve vizyonumuzun bir yansıması diyebiliriz. Bundan seneler önce Türkiye’ye IMAX’i getirmiştik. Bizim görsel ve işitsel zenginlik sunan MPX formatımız da VIALAND sinemamızda kullanımda.
4DX, izleyicinin beş duyusuna hitap eden ve sinema deneyimini en yüksek seviyeye taşıyan formatlardan biri olarak yer alıyor sinema endüstrisinde. 34 ülkede yakalanan başarının ardından Koreli CJ Group’la işbirliğimiz çerçevesinde bu yılın son çeyreğinde Marmara Forum sinemamızda sinemaseverlerle buluşacak bu deneyim.

Ne vaat ediyor peki bu yeni teknoloji? Ne değiştirecek sektör için?
Sinema endüstrisine kronolojik olarak baktığınızda teknolojik çıtanın sürekli yükseldiğini görürsünüz. 4DX burada gelinen son nokta. Bu teknolojiyle birlikte artık sinemaseverler filmlerin izleyicisi konumundan onları yaşayan, bizzat deneyimleyen konuma geliyorlar. Filmde arabalı bir kovalama sahnesinde platformunuz hareket ediyor, kahramanımız bir gül bahçesinden geçince kokusunu duyuyor, yağmur veya fırtına gibi doğa olaylarında makul ölçülerde ıslanıyorsunuz… Size olayın kahramanlarıyla birlikte olayları yaşatan bir deneyim 4DX. Zaten ortamı itibarıyla çok özel olan sinema salonlarına bambaşka bir boyut eklediğinden yalnızca sinemaseverler için değil; reklamveren için de yepyeni bir dönem başlıyor diyebiliriz.

Marmara Forum’la başlayacak ama onunla kalmayacak herhalde. Neden oradan başlama kararı aldınız ve nasıl bir ilgi bekliyorsunuz ilk etapta?
Rüştünü 30 küsur ülkede ispatlamış bir sistemden bahsediyoruz, dolayısıyla deneme-yanılma gibi bir süreç söz konusu değil. Marmara Forum’un gerek metrekare gerek altyapı gerekse müşteri profili olarak 4DX teknolojisini lanse etmek için en iyi lokasyon olduğunu düşünüyoruz. Tüm bu teknoloji tek bir yerde kullanılmak adına getirilmiyor elbette, amacımız sinemaseverleri mümkün olan en fazla sayıda kompleksimizde 4DX ile buluşturabilmek. Gençlerin de orta yaş üstü kişilerin de müdavimi olmaları beni şaşırtmayacak.

IMAX’te LG ile bir ortaklığınız söz konusu. 4DX için de benzer bir işbirliği gündemde mi?
Mars Cinema Group’un bütün sponsorluk faaliyetleri Mars Media tarafından yürütülüyor. Gerek markaya gerek sinemasevere anlamlı bir katma değer sağlayacağını düşündüğümüz her türlü işbirliğine açığız. IMAX’te yaptığımız işbirliğinin bir benzeri 4DX için de olabilir, bunun için görüşmelerimiz de devam ediyor zaten.

6 milyar TL’lik reklam pazarından 1,23’lük pay alıyor sinema. Sektörün önemli oyuncularından biri olarak bu büyüklükten, alınan paydan memnun musunuz?
Bizim amacımız bu sektörde yer alan herkesin bu işten, işlerin sonuçlarından memnun olması açıkçası. Reklamveren, izleyici ve mecra olarak bizlerden bahsediyorum. Şirket hedeflerimiz doğrultusunda bunu başarmak adına çalışıyoruz.

feliks-boynuinceoglu

Bir de sadakat platformunuz var. Mars Cinema Club’a ilgi nasıl?
1 milyon 600 bin üyemiz var. Türk sinema endüstrisinin tek sadakat platformuyuz ama mevcut üye sayımızla Türkiye’nin en önemli sadakat platformlarından bir tanesiyiz. Amacımız üyelerimize belli fırsat ve avantajlar sunmak. Cinemaximum’da izlenen sekiz film karşılığında bir bilet hediye ediyoruz. Yakın zamanda sinema dışına da taşındı platformun avantajları; belirli restoran, araç kiralama firmalarında ayrıcalık elde ediyor; bazı konserlerde indirimli bilet imkânı yakalıyor Mars Cinema Club üyeleri. Bunun iletişimi için en önemli mecra sinemalarımız. Gişelerimizde, dijital alanlarımızda ve fuaye alanlarımızda platformun faydalarını anlatıyoruz. Dönem dönem kampanyalar yapıyor, hem mevcut üyelerimizi ödüllendiriyor hem de aramıza yeni üyeler katıyoruz. İlk büyük kampanyamız, bir Renault Captur ve bir Renault Twizy hediye ettiğimiz, 140 bin kişinin çekilişe katıldığı, 180 bin yeni üye kazandığımız kampanyamızdı. İkinci kampanyamızda da LG ve Warner Bros işbirliğinde Man From U.N.C.L.E filmini LG IMAX salonlarımızda izleyen bir talihli çifti Roma’ya tatile gönderdik. Önümüzdeki dönemde de hem işbirliğine gittiğimiz markalar hem de platforma üye olan misafirler için sunduğumuz fırsat ve avantajlar devam edecek.

Bir sadakat ajansı var mı devrede yoksa içeriden mi yürütüyorsunuz bu süreçleri?
Bizim CRM ve Loyalty departmanlarımız var, dolayısıyla bu platformu ve buna bağlı olarak gelişen işbirliklerini in-house yönetiyoruz. Bu yıl itibarıyla Mars Cinema Group içerisinde yaşanan yapılanmayla tüm perakende, pazarlama, sadakat platformu ve CRM faaliyetlerimizi aynı çatı altına aldık. Eskiden bunlar ayrı yöneticilerle yönetilen fonksiyonlardı. Yeni yapılanmayla birbirini besleyen bir yapı kurmuş olduk. Loyalty’den aldığımız data ve müşteri içgörüsü pazarlama faaliyetlerini tasarlamada bize fayda sağlar oldu. Dört fonksiyonu birleştirerek bir sinerji yarattık ve şimdiye kadar da meyvelerini topladık diyebilirim.

Pazarlama stratejinizin merkezinde ne var, bize orada nasıl bir yol haritanız olduğunu anlatır mısınız?
Mars Cinema Group olarak pazarlama stratejimiz temel olarak ikiye ayrılıyor. Birincisi, insanların ev dışı eğlence aktiviteleri arasında sinemanın yerini en yukarıya taşımak. Bu bizim en temel önceliklerimizden bir tanesi. Ancak sinemaya gitme kararının alınmasının ardından bizim işimiz bitmiyor tabii. İkinci temel hedefimiz, bilet almakla başlayan ve fuayede, sinema salonunda ve sinema kompleksinin tamamında geçirilen zamandaki deneyimin en iyi hale gelmesini sağlamak.