UEFA EURO 2008 finalinde 300 milyon Euro’dan fazla kazanç yatıyor

MasterCard’ın UEFA EURO 2008 final maçına yönelik, spor ekonomisi uzmanı Prof. Simon Chadwick’e...

30.06.2008 - 10:28 | MediaCat

MasterCard’ın UEFA EURO 2008 final maçına yönelik, spor ekonomisi uzmanı Prof. Simon Chadwick’e yaptırdığı araştırmaya göre, turnuva galibi İspanya olduğu taktirde 113 milyon Euro’dan fazla, Almanya olduğu taktirde ise 112 milyon Euro’dan fazla gelir elde edecek.

UEFA EURO 2008 Resmi Sponsoru MasterCard tarafından yaptırılan yeni araştırmaya göre; Pazar günü yapılacak ve 300 milyon Euro değer biçilen UEFA EURO 2008™ Finali’nde, ülkeler sadece kupa için değil, İspanya kazanırsa 113 milyon Euro’dan fazla, Almanya kazanırsa 112 milyon Euro’dan fazla kazanç sağlamak için de mücadele edecek.

Viyana’nın Ernst Happle Stadyumu’nda kaybeden ülkenin bile 59 milyon Euro gelir sağlayacağı maçta, İspanya ve Almanya, ödül parası, sponsorluk anlaşmaları, televizyon yayın hakları, bilet ve spor malzemesi satışları, turizm gelirleri gibi kısa ve uzun dönemli ekonomik kazançlar sağlayacak. Ayrıca kazanan ülkede tüketici güveni belirgin şekilde artacak.

Yenen Takım da Yenilen Takım da Karlı

UEFA EURO 2008TM boyunca tüm maçlarını galip bitirip kupayı alan İspanya olursa sadece ödül tutarı olarak 23 milyon Euro alacak. Kupayı kazanan Almanya olursa, grup maçları sırasında Hırvatistan’a karşı kaybettiği puanlar nedeniyle bundan 1 milyon Euro azıyla yetinerek 22 milyon Euro kazanacak.

Yenilgi durumunda ise; İspanya, 20 milyon Euro turnuva ödül parası alacak, Almanya ise 19 milyon Euro ile yetinecek. MasterCard’ın Final maçının hemen öncesinde yaptırdığı araştırmaya göre her iki ülke ayrıca, ekonomik açıdan da önemli fayda sağlayacak.

Ev Sahibi Viyana 100 Milyon Euro Kazanacak

UEFA EURO 2008 Finali’ne ev sahipliği yapan Viyana da sadece final maçından 100 milyon Euro’ya yakın bir kazanç elde edecek. Bu kazancın 65 milyon Euro’su, kısa dönemli yiyecek-içecek, ticari mal satışları ve konaklama ücretlerinden elde edilirken, turizm gelirlerinden beklenen artışın da dahil olduğu uzun dönemli faydalarla desteklenecek. MasterCard tarafından yaptırılan araştırmada UEFA EURO 2008’e ev sahipliği yapmanın Avusturya ve İsviçre’ye katkısının toplamda 470 milyon Euro olduğu belirtiliyor.

UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası’nın 1992’den beri Resmi Sponsoru olan MasterCard’ın önceki aylarda yaptırdığı araştırmasında UEFA EURO 2008’in Avrupa ekonomisine 1,4 milyar Euro katkı sağlayacağı belirlenmişti.

MasterCard Europe, Sponsorluk Hizmetleri Başkanı Paul Meulendijk UEFA EURO 2008 Final Maçı araştırması ile ilgili şunları söyledi:

“UEFA EURO 2008’in final maçı, Avrupa’da bu yaz yaşanan muazzam futbol coşkusunun zirvesi olacak. Önce, Moskova’da hatırı sayılır bir UEFA Şampiyonlar Ligi Finali yaşadık. Şimdiyse Viyana’da, UEFA EURO 2008’in sadece Final Maçı nedeniyle 300 milyon Euro’luk canlılık bekliyoruz. UEFA EURO 2008™, tüm dünyadaki futbol taraftarlarına paha biçilemez deneyimler yaşatırken; toplamda 1,4 milyar Euro’luk ekonomik etkisiyle de, bu sporun evrensel gücünü ve çekiciliğini gözler önüne serdi.”

Araştırmayı yöneten Coventry Üniversitesi Uluslararası Spor Endüstrisi Merkezi Başkanı Profesör Chadwick ise şunları söyledi:

“UEFA EURO 2008™, ekonomik etki bakımında dünyanın en önemli spor müsabakalarından birisi. UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası Finali ev sahibi şehre 150 bin kişi çeken, 150 milyon kişi tarafından seyredilen tam anlamıyla küresel bir etkinlik. Bu nedenle şampiyonaya katılan ülkeler ve kuruluşlara, müsabakalar bittikten uzun süre sonra bile önemli ekonomik kazançlar sağlamaya devam ediyor.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.