Mobil reklamcılık 2014’te yüzde 67 büyüyecek

Sektör, dijitalin önü alınamaz yükselişi ile büyüyor.

23.09.2014 - 17:32 | Haluk Kasarcı

Mobil reklam, pazardaki büyümenin üçte birinden daha fazlasını sağlıyor

ZenithOptimedia reklam harcamaları tahminlerinin sonuncusunu yayınladı. Yayınlanan rapora göre bu yıl itibarıyla küresel reklam harcamaları, dijital reklamcılık teknolojilerinin yükselişinin de katkısıyla birlikte toplamda yüzde 5,3’lük bir büyüme ile 523 milyar dolara ulaşacak.

ZenithOptimedia’nın tahminleri 2015 ve 2016 için de olumlu bir hava vaat ediyor. Öyle ki raporda yer alan tahminler 2013’teki yüzde 3,9’luk yükselişle başlayan çıkış trendinin, 2015’te yüzde 5,3 ve 2016’da yüzde 5,9’la devam edeceğini öngörüyor.

ZenithOptimedia'dan 2015 küresel reklam harcamaları tahminleri

Raporda online reklamcılığın bu yıl yaşanan büyümenin ardındaki en önemli itici güç olduğu belirtilirken bu yıl itibarıyla toplam harcamalardaki payı yüzde 17,1 olarak gerçekleşen online reklamcılığın önümüzdeki iki yılda toplam harcama rakamlarının sırasıyla yüzde 23,6 ve yüzde 28,3’ünü teşkil etmesi bekleniyor.

Programatik satın almanın da büyümede pay sahibi olduğunun altını çizen rapor, geleneksel görüntüleme esaslı reklamın ise 2013 ve 2016 yılları arasında ortalama yüzde 15,8’lik bir oranda büyüdüğünü ortaya koyuyor. Aynı tarih aralığında sosyal medyadaki gösterim esaslı reklamların ise yüzde 29,9’luk, online video reklamcılığın ise yüzde 24,2’lik bir büyüme oranı yakalayacağı tahmin ediliyor.

Tüm harcamalar içinde en yüksek büyümeyi kaydedense şüphesiz mobil reklamcılık. Yalnızca bu yılda yüzde 67’lik büyüme elde edeceği tahmin edilen mobil reklamlar bu oranla masaüstü online reklamcılığın yedi katından fazla büyümüş olacak.

Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.