MediaCat

Dünyanın en değerli otomobil markaları açıklandı

Brand Finance’in en değerli otomobil markaları sıralamasında Tesla ilk kez zirvede.

Dünyanın en değerli otomobil markaları açıklandı

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in otomotiv sektörünü mercek altına aldığı Brand Finance Automative Industry çalışmasının 2023 sonuçları paylaşıldı. Brand Finance’in sıralamasına göre, en değerli otomobil markaları listesinin zirvesine Tesla yerleşti.

Mercedes-Benz ve Toyota’yı geride bırakarak en değerli otomobil markası unvanını alan Tesla, çalışma tarihi boyunca ilk kez zirvede boy gösterdi. Tesla marka değerini önceki yıla kıyasla yüzde 44 artırarak 66,2 milyar dolara yükseltti. Zirvenin önceki sahibi Toyota’nın marka değeri yüzde 18 düşüşle 52,5 milyar dolar olarak hesaplanırken, Japon menşeli marka sıralamada üçüncü sıraya geriledi. En değerli otomobil markaları sıralamasında yüzde 3’lük düşüşe rağmen 58,8 milyar dolar marka değeriyle Mercedes-Benz ikinci sıradaki yerini korudu.

En değerli otomobil markaları sıralamasında 40,4 milyar dolar marka değeriyle BMW dördüncü, 36,8 milyar dolar marka değeriyle Porsche beşinci sırada boy gösterdi. İlk 10’daki diğer markalar ise sırasıyla Volkswagen, Honda, Ford, Hyundai ve Audi oldu.

En güçlü otomobil markası Ferrari

Pazarlama yatırımları, özsermaye ve iş performansı gözetilerek hazırlanan en güçlü otomobil markaları listesinde Ferrari AAA+ derecesi ve 90,7’lik skorla zirveye yerleşti. Ferrari’yi ikinci sırada Lamborghini, üçüncü sırada Porsche takip etti. İlk 5’teki diğer iki marka ise Hindistan menşeli Royal Enfield ve Toyota oldu.

Brand Finance Automative Industry 2023 hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.