Sosyal sorumluluk için bilgisayarlar güçlerini birleştiriyor

Watson jeopardy yarışmasında kazandığı 1 milyon doların 500 bin dolarını Dünya Vizyon Örgütü’ne, (World Vision) 500 bin dolarını ise World Community Grid’e (Dünya Toplum Sistemi) verdi.

25.02.2011 - 00:00 | MediaCat

IBM’in geliştirdiği ve kurucusu Watson’un adını taşıyan bilgisayarı Amerika’da televizyon yarışmalarında 74 kez şampiyon olan ve yarışmalarda bugüne kadar 3.3 milyon dolar kazanan iki insana karşı geçtiğimiz hafta yarışıp 1 milyon dolarlık ödülü kazanmıştı.

İki büyük şampiyonu canlı yayında yenip birinci olan Watson, kazandığı 1 milyon doların 500 bin dolarını dünyada adalet ve yoksullukla mücadele eden Dünya Vizyon Örgütü’ne, (World Vision) 500 bin dolarını ise World Community Grid’e (Dünya Toplum Sistemi) verdi.

Bu sistem 80’den fazla ülkede, 530 bin gönüllünün 1 milyon 700 bin adet kişisel bilgisayarlarına ait kullanılmayan gücün bir araya getirilmesiyle çalışıyor. Daha sonra bu büyük bilgi işlem gücü, bu gücü başka türlü elde edemeyecek bilim insanları tarafından kullanılıyor.

World Community Grid aslında IBM’in geliştirdiği dünyanın en büyük sanal süper bilgisayarlarından biri. Bu sistemle dünyanın neresinde olursa olsun kullanılmayan her bilgisayar sanal ortamda süper bir ağın parçası oluyor ve bu olağanüstü güçlü bilgisayar AIDS gibi hastalıklarla mücadele eden bilim insanlarının emrine veriliyor.

Dünyanın her yerinden gönüllü bilgisayar sahipleri www.worldcommunitygrid.com adresine kaydolup, Windows, Macintosh ya da Linux işletim sistemleriyle çalışan güvenli bir yazılımı kurarak, bu büyük sanal bilgisayar ağına zaman bağışlayabiliyorlar.

IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk, “Watson’un başarısından sonra World Community Grid’e olan ilgi yüzde 700 oranında artış gösterdi. İlginin bu denli büyümesi bizleri çok sevindirdi” şeklinde konuştu.

Watson’un büyük sanal güce bağışladığı 500 bin dolar dünyanın değişik ülkelerinde kanser ve sıtma gibi hastalıklara karşı savaşan araştırma kuruluşlarına bölüştürülüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.