MediaCat

Facebook’ta yeni güvenlik açığı

419 milyon kullanıcının telefon numarasının internete sızdığı anlaşıldı.

Facebook’ta yeni güvenlik açığı

Geçtiğimiz yıl patlak veren Cambridge Analytica skandalının ardından zor günler geçiren Facebook, bu kez başka bir güvenlik açığıyla gündeme geldi. TechCrunch’ta yer alan habere göre, milyonlarca Facebook kullanıcısına ait telefon numaralarının internette kolaylıkla bulunabileceği anlaşıldı.

İnternete sızan 419 milyon telefon numarasının 133 milyonu ABD’deki, 18 milyonu İngiltere’deki ve 50 milyonu da Vitetnam’daki Facebook kullanıcılarına ait. Söz konusu hatanın kaynağı ise Facebook sunucusunun herhangi bir şifreyle korunmamış olması.

TechCrunch, Facebook kullanıcılarının bilinen telefon numaralarına karşılık gelen kullanıcı numaralarıyla Facebook veritabanındaki kayıtlı telefon numaralarını karşılaştırdı ve Facebook’ta şifre yenilemek için kullanılan telefon numaralarına karşılık gelen diğer kayıtlı telefon numaralarını da inceledi. Bazı kayıtlarda kullanıcı adının yanı sıra cinsiyet ve yaşanılan ülke verileri de yer alıyordu.

419 milyon telefon numarasının sızmasına neden olan güvenlik açığının, milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon numarasına bu kişilerin kullanıcı numaralarına girerek kolaylıkla ulaşılabileceği ve bu kişilerin telefonla dolandırıcılık veya bu telefonları kötü niyetle kullanmak isteyenlere karşı korunmasız hale getirebileceği belirtiliyor.

Facebook adına konuşan Jay Nancarrow ise kullanıcıların telefon numaralarına erişimin kesilmesinden önce verilerin temizlendiği bilgisini paylaştı. Ancak bu verilerin Facebook’tan ne zaman ve kim tarafından ve hangi nedenle temizlendiği bilinmiyor.

Facebook uzun bir süre kullanıcıların telefon numaralarına yazılımcılar tarafından erişilmesini engellemiş, sitede arkadaşların telefon numaralarının aramasını da zorlaştırmıştı. Verilerin, sızdırılan veritabanına geçtiğimiz ayın sonunda yüklendiği sanılıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.