MediaCat

Hava kirliliğini somutlaştıran sergi

Salt tarafından Garanti BBVA’nın desteğiyle açılan Havaya Dair sergisi, ziyaretçilerini hava kirliliği ile toplumsal ve politik sonuçları hakkında düşünmeye davet ediyor.

Milano merkezli disiplinlerarası tasarım stüdyosu 2050+’ın Salt Beyoğlu Forum alanına özel olarak tasarladığı Havaya Dair sergisi kapılarını açtı. Hava kirliliğinin toplumsal ve ekolojik boyutlarını odağına alan sergide; maddi, işitsel ve görsel deneyler aracılığıyla hava kirliliğine dair unsurları somutlaştıran enstalasyonlar yer alıyor.

Havanın kimyasal bileşimini ortaya çıkaran ve her biri farklı zehirlilik derecelerine karşılık gelen bir renkle tasvir edilmiş, zehirliliğin farklı ölçeklerdeki yaygınlığını gösteren veri ve görüntülerin işlendiği perdeler; havadaki zehirli maddelerin etkileşimiyle tetiklenen kimyasal reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan koşulları duyumsanabilir kılan bir ses enstalasyonu ve İstanbul’un gökyüzünün, genellikle hareketsiz ve 3D nesneleri kaydetmek için kullanılan fotogrametri tekniğiyle hazırlanmış bir animasyonu bunlardan bazıları.

Yalnızca havaya nüfuz eden ve hava yoluyla yayılan zehirliliği değil; bu zehirliliğin işaret ettiği karmaşık toplumsal ve politik sonuçları da irdeleyen sergi, temiz ve solunabilir havanın müşterek ve evrensel bir hak olduğu bir dünya için kolektif eylemin gerekliliğini de gündeme getiriyor.

8 Mayıs-18 Ağustos tarihlerinde Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanında ücretsiz ziyarete açık olan sergiye, “Sular, Rüzgârlar, Araziler Arasında” adlı gösterim programı eşlik edecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.