Ertürk: Beklediğimin altında başvuru oldu

Sabah-atv’nin satışına ilişkin ihale kapsamında ikisi yerli olmak üzere

20.11.2007 - 14:23 | MediaCat

TMSF Başkanı Ertürk, Sabah-atv ihalesine 3 grubun başvurmasına ilişkin olarak, “Benim için beklenmeyen bir durumdu, beklediğimin altında başvuru oldu” dedi. Ertürk, muhammen bedelin altında fiyat oluşması durumunda ihalenin iptal edileceğini söyledi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Sabah-atv’nin satışına ilişkin ihale kapsamında ikisi yerli olmak üzere üç ortak girişim grubunun önyeterlilik başvurusu yaptığını söyledi.

NTV/CNBC-e ortak yayınında soruları yanıtlayan Ertürk, “Açıkçası biz süreci başlatınca özellikle yabancı yatırımcıdan daha çok ilgi vardı. Ancak son dönemde bu ilgi başvuruya ve talebe dönüşmedi. Ne kadar başvuru olursa, fiyatın yükselme şansı da yüksek olur. Benim için beklenmeyen bir durumdu, beklediğimin altında başvuru oldu” dedi.


‘MEDYADA BULUNMAKTAN ÇOK SIKILDIK’

“Bizim acelemiz var. Biz de medyada bulunmaktan çok sıkıldık” diyen Ertürk, ihalede oluşan fiyatın muhammen bedelin altında kalması durumunda ihalenin iptal edileceğini kaydetti.

Turkuaz ve Nurol gruplarının yerli ortaklarla başvurduklarını belirten Ertürk, konsorsiyumların yeniden yapılandırılabileceğini ifade etti.

İhale koşullarına göre büyük sermaye gruplarının Sabah-atv ile ilgileneceğini ifade eden Ertürk, “Özel sermaye grupları bu şirketleri yönetecek. Bu medya grubunun geleceği çok daha parlak olacak. Böylece çalışanların daha mutlu olacağı bir ortam oluşturulacak” dedi.


KİMLER TALİP?

Sabah-atv’nin satışına ilişkin ihalede 3 grup başvuru yaptı. Bunlar Nurol, Çalık Grubu önderliğindeki Turkuaz konsorsiyumu ve RTL-İpek-Sancak Grubu olarak sıralanıyor. İhalede kapalı zarfların son teslim tarihi 4 Aralık olarak belirlenirken, ihale 5 Aralık’ta yapılacak.

Satış kapsamında Sabah, atv, Takvim, Yeni Asır, dergiler, dağıtım şirketi, reklam şirketi paket olarak yer alacak. İhalenin muhammen bedeli 1.1 milyar dolar olarak belirlenmişti.

Kaynak: Ntvmsnbc