2013’ün en feci 10 sosyal medya iletişimi

Business Insider, yılın sosyal medya ‘Fail’larını derledi.

28.11.2013 - 08:59 | Ozan Mert

Sosyal medyanın pazarlamayı geri dönülmez bir şekilde değiştirdiği artık su götürmez bir gerçek. Ama bu gerçeğe her reklamverenin ve her reklamcının ayak uydurabildiği söylenemez. Bir taraftan, sosyal medyayı oldukça başarılı ve yaratıcı bir şekilde kullanan işler üretilirken, bir taraftan da bu yeni iletişim aracının ruhunu kavrayamayan veya kontrol edilemezliğini hesaba katmayan birçok girişimfaciayla sonuçlanabiliyor, elde patlayabiliyor ve reklamverenin imajını ciddi şekilde zedeleyebiliyor.

Business Insider, 2013 yılında yaşanan bu tip iletişim facialarının en beterlerinden oluşan 10 vakalık bir liste derledi. Aşağıda yer verdiğimiz listede Türkiye dışından ibretlik örnekler bulacaksınız. Business Insider’a göre bu örneklerin ortak özelliği, reklamveren tarafın sosyal medya ekibinin sosyal medyayı ‘dinlemeyi’ bilmemesi. Yani, her ne kadar kendilerine yönelik paylaşımlara cevap vermişlerse de markalarının veya temsil ettikleri şirketin internet kültüründeki yerini idrak edememişler ve sosyal medyanın interaktif doğasını göz ardı etmişler.

İşte o vakalar.

10) Uluslararası striptiz kulübü zinciri SpearmintRhino’nun Avustralyalı ekibi, kulüp dansçılarından birinin bebeklik videosundan alındığını iddia ettikleri bir fotoğrafı zincirin Facebook sayfasında paylaştılar. Sayfayı ziyaret edenlerden fotoğraftakinin dansçı kızlardan hangisi olduğunu tahmin etmelerini istediler. Fakat ziyaretçiler resimdeki tarih ibaresinden, bebekliği resmedilen ve bugün striptizci olarak çalıştığı söylenen kişinin 14 yaşında olması gerektiğini hesaplamakta gecikmediler.

 

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz. Kaynak: Business Insider

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.