Türkiye Vodafone Vakfı resmen kuruldu

Tüm dünyada hizmet verdiği ülkelerde kurduğu yerel vakıflarla, sosyal alanda da somut katkı sağlayan Vodafone, Türkiye Vodafone Vakfı’nı...

26.03.2008 - 09:55 | MediaCat

Tüm dünyada hizmet verdiği ülkelerde kurduğu yerel vakıflarla, sosyal alanda da somut katkı sağlayan Vodafone, Türkiye Vodafone Vakfı’nı kurmanın heyecanını yaşıyor. Vodafone Türkiye CEO’su Attila Vitai, “Bu vakıf, yatırımlarımızın ve topluma faydada kararlılığımızın somut göstergesidir” derken, Vakıf Başkanı Rengin Onay “Sosyal değişimin ve gelişimin öncüsü olacak çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

Dünyanın önde gelen uluslararası mobil iletişim şirketlerinden Vodafone, Vodafone Grup Vakfı kanalıyla uluslararası düzeyde toplumsal yaşama katkıda bulunan kurumsal vakıflar arasına Türkiye Vodafone Vakfı’nı katmanın gururunu yaşıyor.

Türkiye Vodafone Vakfı tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Vodafone Türkiye CEO’su Attila Vitai, “Türkiye’de sayıları henüz çok az olan kurumsal vakıflardan birinin Türkiye Vodafone Vakfı olduğunu belirtmekten büyük gurur duyuyorum. Bu girişim, Türk insanı ile sosyal alanda bütünleşme isteğimizin ve Türkiye’deki yatırımlarımızın kalıcı oluşunun ve toplumumuza fayda sağlamak konusunda kararlılığımızın en somut göstergelerinden biridir” dedi.

“Türkiye’nin yüreğine dokunacağız”

Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rengin Onay da Vodafone’un sorumlu bir küresel vatandaş ve toplum üyesi olma vaadinin Türkiye’deki yansıması olan Türkiye Vodafone Vakfı ile Türkiye’de sosyal değişimin ve gelişimin öncüsü olacak projelere imza atmak üzere yola çıktıklarını dile getirerek şunları söyledi:

“Türkiye Vodafone Vakfı olarak Mayıs 2007’de kuruluşumuzu sessiz sedasız tamamladıktan sonra, derhal faaliyete geçtik ve kısa sürede çok iş başardık. Sosyal sorumluluk projelerine sadece 8 ayda 2 milyon YTL’nin üzerinde destek sağladık. Hedefimiz, 2008 yılında 3 milyon YTL üzerindeki bütçeyle Türkiye’de etkili ve başarılı projelere imza atmak.”

Onay, Birleşmiş Milletler tarafından 2000 yılında açıklanan Binyıl Kalkınma Hedefleri arasında yer alan “refahın artırılması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi” hedefini desteklediklerini belirterek şöyle konuştu:

“Amacımız; sağlık, eğitim, sosyal yardım, kültürel faaliyetler gibi, toplumsal refahı doğrudan etkileyen alanlardaki sorunlara yaratıcı çözümler üretmek ve toplumsal katılıma öncülük ederek projelerin geniş kitleler tarafından sahiplenilmesini sağlamaktır.”

Türkiye Vodafone Vakfı ile özel sektörü kurumsal vakıflar aracılığıyla toplumsal hayata daha fazla katkıda bulunmaya özendireceklerini dile getiren Onay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vodafone olarak, telekomünikasyon alanındaki öncü ve lider özelliklerimizi, Türkiye Vodafone Vakfı aracılığıyla etkili ve sürekli sosyal projelerde de sürdürmeye ve Türkiye’nin toplumsal gelişimi için itici güç olmaya kararlıyız.”

“Türkiye’nin toplumsal gelişimi için itici güç olacağız”

Attila Vitai, 5 kıtada, 25 ülkede 252 milyonu aşkın insana hizmet veren Vodafone’un, sosyal sorumluluk konusundaki birikimlerini 2002 yılından beri Vodafone Grup Vakfı çatısı altında dünyanın dört bir yanındaki 23 yerel vakıf aracılığıyla paylaştığını ifade etti.

Vitai, Vodafone Grup Vakfı’nın 2002 yılından bu yana 100 milyon Pound’un üzerinde sosyal yatırım gerçekleştirdiğini aktardı. Her yıl 24 milyon Pound’un yeni sosyal projeler için harcanmakta olduğunu ve bu bütçenin yüzde 67’sinin Vodafone Grup Vakfı’nın çatısı altındaki 23 yerel vakıfa, geri kalanının ise Vodafone Grup Vakfı’nın uluslarası düzeyde yürüttüğü projelere ayrıldığını belirtti.

TÜRKİYE VODAFONE VAKFI’NIN PROJELERİ

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Eğitim Vakfı ile Öğretmene Destek Projesi

Türk toplumunun küresel çağa uyum sağlayabilmesini ve bilgi toplumuna geçişini hızlandırmak için gerekli altyapının oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla Türkiye Vodafone Vakfı’nın geliştirdiği ilk proje “Öğretmene Destek Projesi” oldu. Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Eğitim Vakfı ile işbirliği içinde hayata geçirilen proje, Türkiye’deki öğretmenlerin çağdaş bilim ve teknolojiyle donanımlı hale gelmesini ve çocukların karşılaşabilecekleri sorunlarla baş etme kapasitelerini artırmayı hedefliyor.

Projenin ilk aşamasında Türkiye genelinde eğitim veren 160 öğretmen, öğrencilerin eleştirel düşünme ve sorgulama yeteneklerini güçlendirecek “Proje Tabanlı Eğitim Sistemi” konusunda eğitim aldı. Öğrencilerin, bireysel öğrenme süreçlerini planladıkları, sorumluluk aldıkları ve işbirliği yapmayı öğrendikleri projenin içeriği, Marmara ve İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim görevlileri tarafından geliştirildi. İzleme ve değerlendirme çalışmaları Cambridge Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından yürütülmektedir.

Proje faaliyetlerinin etkin bir biçimde gerçekleştirilebilmesi için 160 teknoloji sınıfı oluşturularak dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı, yazıcı ve akıllı tahtadan oluşan setler okullara hibe edildi.

Projenin ikinci aşamasında, eğitilen öğretmenler meslektaşlarına eğitim vermeye başladı. Bu aşamada gerçekleştirilen proje izleme ve değerlendirme faaliyetlerine Vodafone çalışanlarının da katılımı sağlandı. Böylece, stratejik planlama ve proje geliştirme konusunda uzman Vodafone’luların, profesyonel yetkinliklerini topluma fayda için de kullanmalarının yolu açılmış oldu. Eğitimin kazanımları, öğretmenler üzerinden öğrencilere ulaşarak yaygınlaşmaya devam edecek.

UNDP ve Habitat İçin Gençlik Derneği ile “Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak”

2007 yılında Türkiye Vodafone Vakfı’nın desteklemeye başladığı bir diğer proje de, Türkiye’nin e-dönüşüm sürecini hızlandırmak amacıyla geliştirilen “Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak” projesi oldu.

Bilgi toplumuna geçişin en önemli şartlarından biri olarak kabul edilen bilgisayar ve internet kullanım oranının, gençlerde gelişmiş ülkelere göre düşük olduğu gerçeğinden yola çıkarak hayata geçirilen projede Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat İçin Gençlik Derneği ile işbirliği yapılıyor. Türkiye Vodafone Vakfı bu projeyle Türkiye genelinde 81 ilden 1 milyon gence internet üzerinden Avrupa Bilgisayar Yeterlilik Sertifikası eğitimleri ulaştırarak Türkiye’deki en büyük “bilgisayar okuryazarlığı” seferberliğini başlattı.

Avrupa Bilgisayar Yeterlilik Sertifikası eğitimlerinin yanı sıra, bu yıl proje kapsamında oluşturulacak gençlik portalı ile 1 milyon genç, Türkiye’de gençlere dair yürütülen tüm çalışmalar ve bilgi teknolojilerindeki yenilikler hakkında bilgilendirilecek; deneyim ve bilgi paylaşımında bulunacak. Eğitim alan gençlerin potansiyellerini değerlendirmek amacıyla uygulanacak Eğitim Yönetim Sistemi ile elde edilecek bilgiler sayesinde, gelecekte Türkiye’de bilişim alanında yapılacak potansiyel çalışmalar için önemli bir veri tabanı oluşturulacak.

Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak projesi, böylece Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde gençlerin etkin bireyler olmasını sağlayacak; bilgi iletişim teknolojileri alanında istihdam eksikliğini dolduracak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.