MediaCat

Dünyanın en tartışmalı fontunun hikâyesi

Comic Sans’ın yaratıcısı Vincent Connare fontun doğuşunu ve yarattığı en iyi şeylerden biri olma sebebini anlatıyor.

Dünyanın en tartışmalı fontunun hikâyesi

“Eğer bir sanat eserini fark etmiyorsanız, o sanat eseri bana göre kötüdür. Eğer fark ediyorsanız, iyidir. Çünkü en azından sizi durdurup kendisine baktırmıştır. Hayrete düşebilirsiniz veya gerçekten beğenebilirsiniz, önemli değil. Ama eğer fark etmeden yolunuza devam ettiyseniz, felaket.”

Sanatsal üretimde iyi ile kötüyü işte bu kıstasa göre ayırıyor font dünyasının en tartışmalı yaratımı olan Comic Sans’ın mucidi Vincent Connare. Microsoft’ta tipografi mühendisi olarak çalıştığı yıllarda Webdings ve Trebuchet gibi fontlarla tanınsa da en büyük bilinirliğini Comic Sans ile sağlayan Connare, “konsept bağlamında bugüne kadar yaptığı en güzel şeylerden biri” olarak tanımladığı fontun hikâyesini kendi bakış açısıyla anlatıyor.

Video ağı Great Big Story’nin, kökenini çizgi romanlardan ve çizgi roman metinlerinde kullanılan karakterlerden alan Comic Sans’ın hikâyesini yaratıcısı Vincent Connare’nin sesiyle birlikte seyirlik haline getirdiği dört dakikalık video merak edenler için aşağıda.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.