MediaCat

Londra sokaklarının tipografisi

Londra’daki sokak levhalarının artık bir kitabı var.

Londra sokaklarının tipografisi

Bir şehrin en dikkat çekici aksesuarlarından biri de onun sokaklarını süsleyen levhalardır hiç şüphesiz. Londra’nın farklı dönemlere ait estetik anlayışlardan hayat bulan ve her biri doğduğu yüzyıldan izler taşıyan en dikkat çekici sokak levhalarının hikâyeleri, Pavilion Books’un alt markalarından Batsford tarafından yayımlanan bir kitapla ölümsüzleşiyor.

Çocukların yazarlık yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmak için çalışmalar yürüten Ministry of Stories’de sanat yönetmeni olarak görev alan Alistair Hall’un imzasını taşıyan London Street Signs, Londra’daki sokak levhalarının 17’nci yüzyıldan günümüze uzanan görsel hikâyelerini meraklılarının erişimine sunuyor.

2016 yılından bu yana fotoğraf makinesiyle Londra sokaklarını dolaşarak sokak levhalarını fotoğraflayan Alistair Hall’un 50 sokak levhasıyla başlayan projesi, aradan geçen dört yıllık süreçte genişleyerek 400’ü aşkın fotoğraftan oluşan bir kaynağa dönüşmüş. Fotoğrafladığı sokak levhaları arasından en ilgi çekici ve estetik bulduklarını ayırarak kitabına ekleyen Hall, ayrıca, sokak levhalarının halihazırda bulundukları bölgeye yerleştirilmeden önce katettikleri yolculuğa da ışık tutuyor.

Sokak levhalarına her gün baktığımızı ancak onları neredeyse hiçbir zaman tam manasıyla fark etmediğimizi söyleyen Alistair Hall, bu levhaların şehir sakinlerine nerede oldukları kadar nereden geldiklerini de söyleyen nesneler olduğunu belirtiyor:

“Bu projenin hayatıma kattığı güzelliklerden biri de levhaların hikâyelerini derleyebilmek için arşiv ve kütüphanelerde tarih araştırması yapma fırsatına erişmemi sağlamasıydı. Levhalar muazzam tipografilerinin yanı sıra Londra ve Londra’nın sakinleri hakkında sunduğu hikâyelerin bolluğu nedeniyle de ilginç nesneler. Umarım, sokak levhalarına dikkat çekerek, insanların onlara yeni bir gözle bakmalarına ve belki de bu harika şehir hakkında biraz daha fazla şey keşfetmelerine önayak olabilirim.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.