Değeri kadar etmeyen bir para

Birleşik Krallık'ta cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğine dikkat çeken bir kampanya.

15.11.2019 - 14:30 | Sencer Uçar

Değeri kadar etmeyen bir para

Erkeklerin kazandığı her bir pounda karşılık, aynı emek karşılığında kadınların 82 peni kazandığı Birleşik Krallık’ta cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğine dikkat çekme niyetindeki SheSays ve reklam ajansı Mr. President, değeri kadar etmeyen bir bozuk para tasarladı.

İlk etapta bir pound değerindeymiş gibi görünen paraya yakından bakıldığında değerinin 82 peni ettiği anlaşılıyor.

Eşit Ücret Günü kapsamında 100 adet üretilen bozuk para influencer’lara ve iş kadınlarına gönderildi.

Tasarladıkları paranın, kadınların 2019 yılında bile maruz kaldığı eşitsizliğin somut temsili olduğunu söyleyen Mr. President Ortak Kurucusu ve CCO’su Laura Jordan Bambach, mevcut gidişata bakıldığında ücret eşitsizliğinin 60 yıl sonra ortadan kalkacağını belirtiyor. Mahkemelerde ücret eşitsizliği hakkında birçok davanın görüldüğüne dikkat çeken Bambach, kamuoyunun dikkatini çeken bu gibi kampanyalarla, soruna dikkat çekmek ve değişim talep etmek için hiç olmadığı kadar iyi bir zaman olduğunu da ekliyor.

Paygappound.co.uk sitesine girildiğinde, cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğinin boyutları meslekler bazında görülebiliyor. Örneğin, reklamda bir poundluk bozukluğun değeri 79 peniye, pazarlamada ise 93 peniye düşüyor. Mesleklere göre oluşturulan bozukluklar da sosyal medyada paylaşılabiliyor.

Kaynak: Ad Age, Itsnicethat.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.