Cannes’ın en tartışmalı işleri – 2

Cannes Lions’ta bir ilk: Glass Lion

23.06.2015 - 18:07 | Arzu Nilay Kocasu

Etkili mesajlarıyla toplumsal cinsiyet temsillerindeki adaletsizliklere kafa tutan ve toplumsal cinsiyet stereotiplerini sorgulatan reklam ve tanıtım çalışmalarını ödüllendirmek için 2015 itibarıyla Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali kapsamında dağıtılacak olan Glass Lion Özel Ödülü’nün ilk jüri toplantısı bugün gerçekleştirildi.

Jüri başkanlığını üstlenen IFWeRanTheWorld/MakeLoveNotPorn kurucu ve CEO’su, BBH New York eski kurucusu Cindy Gallop, Glass Lion’a yapılan başvuruların coğrafi dağılımının gösterdiği çeşitlilikten ötürü hoş bir şaşkınlık yaşadıklarını söyledi. Dünyanın farklı köşelerinden gelen işlerin bugüne kadar varlığını tahmin dahi etmedikleri meselelerin bir yerlerde gerçekten yaşattığı gerçeği yüzlerine vurduğunu söyleyen Gallop, kendilerini bir yandan şaşırtan öte yandan eğiten Glass Lion deneyimin öneminin bu nedenle daha da arttığını belirtti.

Ödüllendirecekleri işlerde çok fazla yaratıcılık, az biraz da rahatsız edicilik aradıklarını söyleyen Cindy Gallop ve jüri üyelerine göre toplumu değişime sevkeden gerçekten kökten ve etkili işlerin arasından aralarında en çok tartışmaya neden olan iş Procter&Gamble Hindistan için BBDO Hindistan tarafından hazırlanan Touch the Pickle.

[vimeo]https://vimeo.com/131546363[/vimeo]

“Touch the Pickle’ın başlattığı tartışmanın gerçekten ilginç olduğunu düşünüyorum. Kampanya kapsamında, bir kadının gazete kağıdına sarılı olarak aldığı Whisper’ın kağıdını alarak bir çocuk için uçak yaptığı bir film vardı. Bu, sanırım temeline utanç duygusunu alan bir Hindistan geleneği. Size utanç duymanız gerektiğini söyleyen gelenekler düşünüldüğünde, bu düşünceye karşı koyan fikrin bu denli sade olması onu üzerine konuşmaya değer kılıyor.”

Susan Credle – CCO, Leo Burnet ABD

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.