AB’den iki deterjan şirketine ceza yağdı

Anlaşarak fiyatı yüksek tutmakla suçlanan Procter and Gamble 300 milyon dolar, Unilever ise 150 milyon dolar ceza ödeyecek.

15.04.2011 - 00:00 | MediaCat

Anlaşarak fiyatı yüksek tutmakla suçlanan Procter and Gamble 300 milyon dolar, Unilever ise 150 milyon dolar ceza ödeyecek.

Avrupa Birliği, üç çokuluslu deterjan şirketini aralarında anlaşarak fiyatları yüksek tutmaktan suçlu buldu. Bu şirketlerden ikisi ağır para cezalarına çarptırıldı.
 
Avrupa Komisyonu’nun rekabetten sorumlu birimi tarafından yapılan açıklamaya göre, Procter and Gamble 300 milyon dolardan fazla, Unilever ise 150 milyon dolar ceza ödeyecek.
 
Kartelin üçüncü üyesi olan Henkel ise soruşturmada yetkililerle işbirliği yaptı ve ceza almadı. Kartelin varlığını komisyona Henkel’in bildirdiği belirtiliyor.

Bu şirketlerin Belçika, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Portekiz, İspanya ve Hollanda’da deterjan fiyatlarını kendi aralarında belirlediği belirtiliyor.
 

Soruşturmayı yürüten Avrupa Komisyonu üyesi Joaquin Almunia, kartelin ne kadar kâr ettiğini açıklamadı, ancak sözkonusu şirketlerin ambalaj boylarını küçültürken bile fiyatları aynı düzeyde tuttuklarını, hatta arttırdıklarını kaydetti.
 
Dünyanın en zengin şirketleri arasında yer alan bu firmaların 8 Avrupa Birliği ülkesinde fiyatlarını kasıtlı olarak yüksek tuttukları kaydediliyor.
 
Procter and Gamble, Ariel deterjanının üreticisi. Unilever’in tanınmış ürünleri arasında da Cif ve Omo yer alıyor.

Ntvmsnbc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.