TÜSİAD: Türkiye e-Devlet uygulamasında 8’inci

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi Toplumu ve Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanı Ayça Dinçkök, bilgi toplumuna...

05.11.2007 - 16:48 | MediaCat

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi Toplumu ve Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanı Ayça Dinçkök, bilgi toplumuna dönüşüm sürecinin en temel bileşenlerinden birinin “e-Devlet” kavramı olduğunu belirterek, Türkiye’nin 2000 yılından bu yana her yıl Brown Üniversitesi’nce yapılan ve 198 ülkeyi kapsayan Küresel e-Devlet Çalışması’nda geçen yıla göre 21 sıra yükselerek 8’inciliğe yerleştiğine dikkat çekti.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen “e-Türkiye (eTR) Ödülleri”nin finalistleri, başvuru değerlendiricilerinin çalışmalarının ardından İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıyla açıklandı.

Bu yıl değerlendirmeye giren 18 proje arasından finale kalmaya hak kazanan 9 projeden ödül alacak olanlar, 22 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirilecek elektronik oylama ile belirlenecek.


‘Türkiye e-Devlet sıralamasında 198 ülke arasında 8.’

“e-Türkiye (eTR) Ödülleri”nin 2007 finalistlerinin açıklandığı basın toplantısında konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi Toplumu ve Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanı Ayça Dinçkök, bilgi toplumuna dönüşüm sürecinin en temel bileşenlerden birinin “e-Devlet” kavramı olduğunu belirterek, “Türkiye’nin eDevlet alanındaki hedefi, teknolojik değişimle beraber bilgi ve iletişim teknolojilerini en iyi şekilde kullanan, vatandaşlarına hızlı ve kaliteli hizmet sunan etkin bir kamu yönetimi anlayışını hayata geçirmek olmalı” dedi.

Türkiye’de bölgeler arası dijital uçurumun kapanmasının, üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konu olduğuna vurgu yapan Dinçkök, 2000 yılından beri her sene Brown Üniversitesi tarafından düzenlenen, 198 ülkenin karşılaştırıldığı Küresel eDevlet Çalışması’nda Türkiye geçen seneye göre 21 sıra yükselerek 8. sıraya yerleştiğine dikkat çekti.


E-belediye çalışmaları ilk kez kıyaslanacak…

Bu yıla özel olarak, Deloitte’un katkılarıyla Türkiye’deki belediyeler için “eDevlet Yolunda eBelediye Kıyaslama Çalışması” başlıklı bir anket oluşturulduğunu ifade eden Dinçkök, çalışmanın sonunda eDevlet uygulamaları açısından örnek olan veya örnek teşkil edebilecek belediyelere özel bir ödül verileceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye’nin AB’ye uyum sürecinde, rekabeti artırıcı, bilgiye dayalı, e-Hizmetlere odaklanmış dönüşümü hızlandırmak amacıyla oluşturulan eTR Ödülleri, “Kamudan Vatandaşa eHizmetler”, “Kamudan İş Dünyasına eHizmetler” ve “Kamudan Kamuya eHizmetler” olmak üzere üç kategoride verilecek. Ödüller, 22 Kasım 2007’de Ankara Hiltonsa Oteli’nde “Türkiye’nin telekomünikasyon devi“ Türk Telekom”un ana sponsorluğunda düzenlenecek 5. eTR Kongresi sonunda sahiplerini bulacak.


Finalistler arasında ysk, maliye ve hazine var…

Bu yıl ödül için yarışacak finalistler ve projeleri ise şöyle:

“Kamudan Kamuya eHizmetler Kategorisi: Maliye Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı – Maliye SGB.net Sistemi Projesi, İstanbul Valiliği – Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı projesi, İller Bankası Genel Müdürlüğü – İller Bankası Bilgi Sistemi, T.C Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü – Elektronik İmzalı Doküman Yönetim Sistemi.

Kamudan Vatandaşa eHizmetler Kategorisi: Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı – Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi, Türk Patent Enstitüsü – Marka, Tasarım, Endüstriyel Tasarım Başvurularının Elektronik İmza ile Alınması Projesi, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı – e-Dernek Kurumsal Yazılım Programı.

Kamudan İş Dünyasına eHizmetler: Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü – Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi (TRAMER), Akdeniz Üniversitesi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü – Kamu/Mal Hizmet Alımlarında Veri Tabanı ve İnternet Uygulaması ile Oluşan Saydamlık.