Yapı Kredi: Kredi kartı pazarı 2008’de yüzde 20 büyüyecek

2008 yılında Türkiye'deki kredi kartı pazarının yüzde 20 büyüme göstermesini

05.11.2007 - 16:41 | MediaCat

Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer, 2008 yılında Türkiye’deki kredi kartı pazarının yüzde 20 büyüme göstermesini beklediklerini söyledi.

Somer, son 5 yılda kredi kartı sayısının 2.5 kat, harcama tutarının 5 kat, kredi kartlarının özel tüketim harcamalarından aldığı payın ise yaklaşık 3 kat artmasına rağmen, kart kullananların toplam nüfusa oranının hala yüzde 40-50 civarında olduğunu kaydetti.


“World uygulamaları tek marka ve kart altında birleşiyor”

Yapı Kredi Bankası’nın WorldCard uygulamalarını tek bir kart ve marka altında yapılandırmasına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Somer, pazarda 19 yıldır lider olan ve 6.5 milyon kullanıcıya sahip olan World’ün toplam kart harcamalarında yüzde 23.35’lik bir payı bulunduğunu kaydetti.

Marka ve kart enflasyonunun yaşandığı bir ortamda, gereksiz maliyetlerden kurtulmak ve müşteri ile daha sıkı bir bağ kurmak için değişim kararı aldıklarını ifade eden Somer, “Yeni World ile daha demokratik bir kart dünyası yaratıyoruz. Cüzdanlarda kart enflasyonuna son veriyoruz. Bugünü biz milad ilan ediyoruz” dedi.

World’ün yeni stratejisi ile, Yapı Kredi’nin tüm ödeme çözümlerinin, banka kartları ile kredi kartlarının World çatısı altında toplandığını dile getiren Somer, böylelikle kullanıcıların yararlanmak istedikleri özelliklerin tümünü tek bir kart üzerinde toplayabildiklerini, banka kartlarının da World avantajlarından yararlanıp puan kazanabileceğini kaydetti.

Somer, yeni dönemde yaklaşık 20 kombinasyonun tek kart üzerinden yapılacağını vurgulayarak, sisteme “crystal, platinum, gold, play, travel, business” kulüpleri ile seyahat, paylaşım, iletişim ve öğrenci programları eklediklerini, program ücretlerinin ise yıllık 10 ila 40 YTL arasında değişeceğini sözlerine ekledi.


“Pazar hala doyuma ulaşmadı”

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Somer, 2008 yılında Türkiye’deki kredi kartı pazarının yüzde 20 büyüme göstermesini beklediklerini, Yapı Kredi olarak ise hedeflerinin yüzde 26 oranında büyümek olduğunu belirtti.

Son 5 yılda kredi kartı sayısının 2.5 kat, harcama tutarının 5 kat, kredi kartlarının özel tüketim harcamalarından aldığı payın ise yaklaşık 3 kat arttığına dikkat çeken Somer, “Pazar hala doyuma ulaşmadı. Çalışan nüfus içinde kart sahipliği oranı yüzde 65-70 civarında iken, toplam nüfus içindeki payı ise hala yüzde 40-50 arasında” diye konuştu.


“Kart ücretleri, simit çay parasının onda biri”

Bir soru üzerine çok tartışılan kart ücretlerine de değinen Somer, “Elde edilen fayda ve hizmetler ücretsiz olamaz. Büyük faydalar sunan bir dünyadan bahsediyoruz. 365 gün faydalandığımız bir ürün var, o ürünün arkasında yaratılan hizmetler var. Böyle bir ürün için günde bir simit, çay parasının onda birine, beşte birine gelen bir ücreti ödemeye tüketici olarak razı değil miyiz?” dedi.

Yapı Kredi Genel Müdürü Tayfun Bayazıt ise, Yapı Kredi’nin kurulduğu günden beri “hizmette sınır yoktur” felsefesi ile çalıştığını ve sektördeki yeniliklerin öncülüğünü yaptığını söyledi. Bankanın kurulduğu 1944 yılından beri bu vizlonla çalıştıklarını vurgulayan Bayazıt, “63 yılda pek çok şeyin değişmesine rağmen, Yapı Kredi’nin bakış açısının özünde hiçbir değişiklik olmadı. Bu felsefe, müşterilerimize daha iyisini sunabilmek için bize her zaman yol gösterici oldu” diye konuştu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.