PepsiCo ve SumOfUs Yağmur Ormanları için karşı karşıya

Doritos’u hedef alan parodi reklama sert yanıt

20.01.2015 - 13:50 | Haluk Kasarcı

Geçtiğimiz hafta çevreci eylemleri ile tanınan grup SumOfUs’ın YouTube’a yüklediği parodi reklam filmi PepsiCo’nun gündemini meşgul etmeye devam ediyor. İlk etapta kendince komik, absürt bir Doritos reklamı gibi görünen film finali ile Doritos’a sert bir mesaj iletiyor.

Bir çiftin tanışmalarından başlayarak birlikteliklerinin her anına sıra dışı biçimde eşlik eden ve SumOfUs imzası taşıyan film PepsiCo’yu palmiye yağı konusundaki tutumu nedeniyle sert biçimde eleştirerek son buluyor.

[youtube]http://youtu.be/VPlxNhEc2lA[/youtube]

Bugüne kadar YouTube’da 1.3 milyondan fazla izlenme sayısına ulaşan reklam filmine PepsiCo’nun yanıtı ise gecikmedi. Firma tarafından yapılan resmi açıklamada SumOfUs imzalı film bir “PR şovu” olarak tanımlanırken şu ifadelere yer veriliyor: “PepsiCo olarak 2015’te yüzde 100 sürdürülebilir palmiye yağı ve sıfır ormansızlaştırma prensiplerini benimsediğimizi açıklamış olmamıza rağmen yapılan ve gerçeklerden çok kurguya dayanan bu iş olumlu bir diyalog başlatmadığı gibi olumlu bir değişimi de tetiklememektedir. Uyguladığımız politikayı efektif buluyor ve ona sadık kalıyoruz.”

Geçtiğimiz Temmuz ayında aralarında SumOfUs’ın yanı sıra Greenpeace ve Union of Concerned gibi grupların bulunduğu bir çevreci koalisyon PepsiCo CEO’su Indra Nooyi’ye bir mektup göndermiş, PepsiCo’nun çevreci kaygılarla gözden geçirdiği politikalarını güçlendirmesini talep etmişti.

Kaynak: Advertising Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.