MediaCat

Mad Men reklamlarının orijinalleri

İşte Mad Men dizisinde parlayan 60’lı yıllara ait reklamların orijinalleri…

Mad Men reklamlarının orijinalleri

Businessinsider.com internet sitesi, Mad Men dizisinde yer alan taklit reklamlarla, bu reklamların orijinallerini karşılaştıran sıra dışı bir çalışmaya imza attı. 1960’lı yıllara ait reklamların arasında Playtex, Mohawk Airlines, American Airlines ve Samsonite gibi markalar yer alıyor. Sitede yapılan karşılaştırmada Mad Men reklamlarının, orijinallerinden oldukça farklı ve genellikle daha iyi olduğu belirtiliyor. Yine de karar sizin…

Belle Jolie

Mad Men’in 5’inci sezonunda yer alan Belle Jolie dudak parlatıcısı reklamında, bir çizim kullanılıyordu (solda). Oysa ki, 1963 yılına ait bu reklamın orijinalinde (sağda), dönemin bir çok kozmetik markasının tercih ettiği gibi fotoğraf yer alıyordu.

Bella Jolie dudak parlatıcısı

Playtex Living Gloves

Playtex Living Gloves markasına ait reklam (üstte), orijinalinden (altta) çok daha renkli ve ilgi çekici görünüyor.

Playtex eldiven

Playtex eldiven

Samsonite

Samsonite bavullarının 1960 yılındaki kampanyasına ait bu reklam (solda), orijinali (sağda) ve Med Man halinde oldukça farklı görünüyor.

Samsonite

Mohawk Airlines

1968 yılına ait bu Mohawk Airlines reklamı (solda), orijinalinde (sağda) daha canlı ve eğlenceli bir havaya sahip.

Mohawk Airlines

American Airlines

American Airlines’a ait bu reklam, Mad Men versiyonunda (üstte) ‘havalanmak’ teması üzerine kuruluyor. Orijinal reklam ise (altta) uçak personelini ön plana çıkarıyor.

American Airlines

American Airlines

Popsicle

1960 Popsicle reklamı, Mad Men’de (solda) ‘Al. Kır. Paylaş. Sev’ sloganı ile kullanılırken, orijinal reklam (sağda) ürünü ön plana çıkarıyor.

Popsicle

Right Guard

Mad Men’de uzay yarışı fikri ile sunulan Right Guard reklamı (solda), orijinalinde (sağda) havaya kadeh kaldırmış kişiler ile dikkat çekiyor.

Gillette Right Guard

Kodak Carousel

Dizinin 1’inci sezonunda yer alan Kodak Carousel reklamı 1962 yılına ait (dizideki versiyon üstte, orijinal altta).

Kodak Carousel

Kodak Carousel

Life Cereal

1962 yılına ait Life Cereal reklamında sağlıklı yaşam mesajı ön plana çıkarılıyor (dizideki versiyon solda, orijinal sağda).

Life mısır gevreği

Jantzen

1960 yılına ait Jantzen reklamı, iki versiyonunda kışkırtıcı ve cesur öğeler kullanıyor (dizideki versiyon solda, orijinal sağda).

Jantzen

London Fog

London Fog için yaratılan bu reklam (üstte) dizide, Sal karakterinin eşcinsel olduğunun fark edilmesinin ardından ortaya çıkmıştı. Reklamın orijinali (altta) 1964 yılında Leo Burnett ajansı tarafından yaratıldı.

London Fog

London Fog

Aquanet

Aquanet’e ait bu reklamın (üstte) 1960 yılındaki orijinal versiyonunda (altta) The Three Stooges yer alıyor.

Aquanet

Playtex

Jackie ve Marilyn karşılaştırması ile parlayan Playtex Mad Men reklamının gerçeği 1965 yılında yayınlandı (dizideki versiyon solda, orijinal sağda). Kısa süre sonra ise reklamlarda Jane Russell yer almaya başladı.

Playtex

Lucky Strike

Lucky Strike, Sterling Cooper Draper Pryce’ın en büyük müşterisiydi. Üstte Don Draper’a ait taslak çizim yer alıyor. Markanın 1961-1962 yılları arasındaki reklamlarında futbol yıldızı Frank Gifford yer alıyordu (altta). Markanın sloganı ise, ‘It’s Toasted’ idi.

Lucky Strike

Lucky Strike

Samsonite

Muhammed Ali ve Sonny Liston arasındaki kavgadan esinlenen bu Samsonite reklamı (üstte) Don Draper tarafından reddedilmişti. Reklamın orijinali (altta) 1964 yılına ait.

Samsonite

Samsonite

Diet Cola

Dizide ‘Bye Bye Birdie’ şarkısı ve Ann Margaret ile ön plana çıkan Patio Diet Cola reklamı (üstte) aslen 1963 yılında Pepsi tarafından piyasaya sürülmüştü (altta).

Diet Cola

Diet Cola

Hilton

‘Your window to the world’ sloganlı Hilton otelleri reklamı (üstte) dizide Hilton tarafından reddedilmişti. 1960 yılına ait reklamın gerçek halinde servis kalitesi, mekanlar ve huzur öğeleri vurgulanıyordu (altta).

Hilton

Hilton

Glo-Coat

Dizide Glo-Coat için yaratılan reklam (üstte), Sterling Cooper için bir dönüm noktası olmuştu. Orijinal reklam (altta) ise daha duygusal bir temaya sahip.

Glo-coat

Tuğba Dülger
(kaynak: business insider)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.