MediaCat

Mad Men finali Coca-Cola için de sürpriz olmuş

Markanın ünlü reklam filmiyle biten dizi için Coca-Cola, yapımcıyla anlaşma imzalamamış.

Mad Men finali Coca-Cola için de sürpriz olmuş

Mad Men dizisinin finalini belirleyen 7’nci sezonun ABD’de geçtiğimiz Pazar günü yayınlanan son bölümü kapanışı, 1971 yılında yayınlanan ve pek çok sektör profesyoneli tarafından Coca-Cola‘nın yayınladığı en iyi reklam filmlerinden birisi olarak gösterilen “Dünyaya bir kola ısmarlamak istiyorum” (I’d like to buy the World a Coke) filmiyle yaptı. Don Draper‘ın yoga yaparken aklına gelen bir fikirle sinsice gülümsediği sahnenin hemen arkasından gelen reklam filmi, hikâyenin sevenleri tarafından karakterin reklam dünyasına tekrar döneceği şeklinde yorumlandı.

New York Times’ın haberinde, dizinin yayıncısı AMC‘nin, çekimlerin gerçekleştirildiği lokasyondan ilhamla kısaca “Hilltop” (tepe üstü) olarak bilinen reklam filminin Mad Men’de kullanım iznini Coca-Cola’dan 7’nci sezonun başında istediği belirtiliyor. Haberde, dizi ekibine filmin yüksek çözünürlüklü bir kopyasını temin eden Coca-Cola’nın Kuzey Amerika gazlı içecekler ve stratejik pazarlama başkanı Wendy Clark, reklamın hikâye içerisinde bir şekilde yer alacağını bildiklerini fakat görünürlük konusunda ne dizi yapımcıları ne de kanal ile bir anlaşmalarının olmadığını söylüyor. Bu bilgiye markada sadece birkaç üst düzey ismin sahip olduğunun altını çizen Clark, dizinin yaratıcısı Matthew Weiner‘a filmin nasıl kullanılacağını dahi sormadıklarını belirtiyor. Clark, bu yüzden sezon finalini heyecanla beklediklerini de sözlerine ekliyor.

Advertising Age’in haberinde sosyal medyada Coca-Cola etrafında dönen diyaloğun dizinin bitişi ile birlikte yüzde 991 arttığı belirtiliyor. Haberde, kapanış sahnesini takip eden 3 saat içerisinde Coca-Cola ile ilişkili 21.204 tweet atıldığı bilgisi paylaşılıyor.

Kapanışın ardından reklam filminin 2012 yılında yazılan hikâyesini resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşan Coca-Cola’nın binlerce kez paylaşılan tweet’i videonun 44 yıl sonra virale dönüşmesine ciddi katkı sağlamış görünüyor. Advertising Age, küresel tasarımdan sorumlu başkan yardımcısı James Sommerville gibi bazı üst düzey Coca-Cola yöneticilerinin de diziye sosyal medya hesapları üzerinden teşekkürlerini ilettiklerini söylüyor.

Kaynak: New York Times ve Advertising Age

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.