Biz biliyoruz da mı tweet’liyoruz?!

Markalar başından beri Twitter'ı etkin bir şekilde kullanıyor mu dersiniz?

24.02.2014 - 15:22 | Haluk Kasarcı

Markalar en başından beri Twitter'ı etkin bir şekilde kullanıyor mu dersiniz?

Hayatımıza girdiği 2006 yılında Twitter‘ın bugün yakaladığı büyük başarıyı öngörebilenlerin sayısı hayli sınırlıydı. 2013 Kasım’ında New York Menkul Kıymetler Borsası’na giriş yapacak kadar büyüyen mikro blog sitesinin potansiyelini kuvveden fiile çıkardığını görmek için, borsadaki ilk günde yaşadığı yüzde 73’lük artışı ve 31 milyar doları aşan değerini referans almak sanırız yeterli olacaktır.

2008 yılından beri siteyi aktif şekilde kullanan Lady Gaga’nın başını çektiği öncü kullanıcıları bir kenara bırakırsak, Twitter’ın kullanıcı sayısında artışa neden olan büyük markaların siteye dâhil oluş hikâyeleri ve ilk tweet‘leri incelendiğinde -bu anakronik bir değerlendirme olsa da- büyük markaların ilk tweet’lerinin bir nebze atıl kaldığı görülüyor.

Okumakta olduğunuz dosyada Türkiye’de en çok takipçisi olan 20 büyük markanın ilk tweet’lerini bulacaksınız. SocialBakers‘tan temin edilen veriler ışığında aralarında Turkcell, Vodafone, Avea, Teknosa, Ülker ve Garanti Bankası gibi büyük isimlerin yer aldığı markaların Twitter’ın ruhunu henüz kavrayamadan attıkları aşikâr olan tweet’lerini sizin için derledik. Sözü daha fazla uzatmadan bizzat markalara ve Twitter’a merhaba diyen o tweet’lere bırakalım.

Turkcell

Bu tweet’e bakıp Twitter’ınTurkcell için ilk günlerde ne ifade ettiğine ilişkin tahminde bulunmak çok da zor değil. ‘Mikro afiş sitesi’nin ruhuna uygun olarak sloganın yanı sıra iki de link paylaşılması uygun görülmüş.

Sonraki sayfa: Türk Havayolları

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.