Ana haber bültenlerinin içeriği terör olaylarıyla değişti

Yaşam ve magazin haberlerine fazlaca yer vermeleri nedeniyle eleştirilen ana haber bültenleri, artan terör olayları sonrasında büyük bir değişim

08.11.2007 - 13:42 | MediaCat

Yaşam ve magazin haberlerine fazlaca yer vermeleri nedeniyle eleştirilen ana haber bültenleri, artan terör olayları sonrasında büyük bir değişim gösterdi. 16-31 Ekim tarihleri arasında, reytingi yüksek beş ana haber bültenini inceleyen Medya Takip Merkezi (MTM), günün en çok izlenen programları arasında olan ana haber bültenlerini mercek altına aldı. İşte araştırmanın çarpıcı sonuçları…

Ülke gündemine damgasını vuran ve derin üzüntülere neden olan terör konusu, ana haber bültenlerinin içeriğinde de büyük değişikliklere neden oldu. MTM, yaşam ve magazin haberlerine çok yer vermeleri ve neredeyse magazin programlarına dönmeleri nedeniyle eleştirilen ana haber bültenlerinin, ülkede yaşanan bu gelişmelerle nasıl bir değişim gösterdiğini araştırdı. Buna göre, Ekim ayının son yarısında reytingi yüksek 5 kanalın ana haber bültenlerinde yayımlanan her haber, birebir izlendi ve içeriklerine göre sınıflandırıldı. Ortaya çıkan analiz sonuçlarına göre, yaşam ve magazin haberleri % 67 oranında azalırken, terör ile ilgili haberler ise 8 katından fazla artış gösterdi.

Genel içerikli yayın yapan 5 TV kanalının ana haber bültenini kapsayan analiz çalışmasına göre, bültenlerin dış haberlere ilgisinde de önceki dönemlere göre, % 7 oranında düşüş gerçekleşti. Bültenlerde yayımlanan haberlerin % 94’ü yurt haberlerinden oluşurken, dış haberlerin oranı ise % 6’da kaldı.


Ana haber bültenlerinin teröre ayırdığı süre 8 kat arttı…

MTM’nin aynı araştırma sonuçlarına göre, 16-31 Ekim döneminde ana haber bültenlerinin en çok ele aldığı konu, terör ve sınır ötesi operasyonu oldu. Terör örgütü PKK’nın, 21 Ekim’de Hakkâri’de gerçekleştirdiği saldırıyla Türkiye’nin gündemine yerleşen terör ve sınır ötesi konusu, halkın ve medyanın nabzını arttırırken; ana haber bültenleri de izleyenlerine en sıcak haberi vermek için kıyasıya rekabete girdiler. Bültenlerde yayımlanan haberlerin % 58’inin teröre ayrıldığının tespit edildiği araştırma sonuçlarına göre, konuya en geniş yer veren kanal, 15 günlük süreçte 10 saate yakın habere yer veren ATV oldu. Terör/savaş haberlerine en çok yer veren diğer kanallar ise 9’ar saatle Star TV ve Kanal D ile 8 saatle Show TV oldular.

Ana haber bültenlerinin en çok yer verdiği ikinci haber içeriği ise % 15’lik oranla politika/siyaset hakkında oldu. Terör konusuna ayrılan sürenin yaklaşık dörtte biri miktarında yer verilen politika haberleri, en fazla Kanal D ekranlarında yayımlandı.

En çok yaşam ve magazin haberine yer veren kanal, Show TV oldu…
Aynı araştırma sonuçlarına göre; cinayet, kaza, kavga, hırsızlık gibi yaşam haberleri, ana haber bültenlerinde en çok işlenen bir diğer konuydu. Yaşam, magazin, program tanıtımları gibi konulara en çok yer veren kanal, açık arayla Show TV oldu. Show TV’nin ana haber bülteninde yaşam haberlerine ve program tanıtımlarına ayırdığı süre, politika haberlerinin süresini aştı. Yaşam ve magazinel haberlere en çok yer veren bir diğer kanal ise Star TV oldu.


Reklamverenin tercihi ATV ile Show TV’den yana…

MTM Medya Takip Merkezi’nin, 16-31 Ekim tarihlerinde aynı kanalların ana haber bültenlerinde yaptığı reklam ölçüm sonuçlarına göre; reklamverenin en çok tercih ettiği ana haber bülteni, eşit sayıda reklam alan ATV ve Show haber oldular. ATV Ana Haber, tüm kanallar arasında terör haberlerine en çok yer veren kanal iken; Show TV ise yaşam ve magazin haberlerine en geniş yer veren TV kanalıydı. Araştırmaya göre 15 günlük süreçte, her iki ana haber bülteni de 512’şer reklam aldılar. Reklamverenin en çok tercih ettiği diğer ana haber bültenleri ise sırasıyla Kanal D, Star TV, ve Kanal 7 oldu.

Aynı ölçüm sonuçlarına göre ana haber bültenlerine en çok reklamveren marka, 95 spotla Turkcell oldu. Araştırma süresince 5 ana haber bültenine en çok reklam veren diğer markalar ise sırasıyla; 65 spotla Fortis ve 61 spotla Beko oldular.

Artan terör olayları nedeniyle hassasiyet gösteren bazı kanallar, magazin ve eğlence programlarını yayından kaldırmak veya bir süreliğine ertelemek, bazı yerli dizileri o haftalarda yayımlamamak gibi kararlar aldılar. Yapılan bu uygulamalar dolayısıyla yayın akışlarında çeşitli değişiklikler yaşanması ise dönemin dikkat çeken bir diğer noktası oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.