2012 2. çeyrekte istihdam beklentileri ne durumda?

2012’nin 2. çeyreği için istihdam beklentilerinde Türkiye yine dünyanın en iyimserlerinden.

20.03.2012 - 00:00 | MediaCat

ManpowerGroup tarafından yayınlanan 2012 yılı ikinci çeyrek Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre Türkiye’deki işverenler önümüzdeki üç aylık dönemde de sağlıklı işe alım beklentilerini devam ettiriyorlar.

Bu görünüm, iş arayanlar için fırsatlar sunmaya devam ederken, Türkiye aynı zamanda dünya genelinde istihdam beklentileri açısından geçen çeyrekte olduğu gibi yine en iyimser öngörülere sahip ülkeler arasında yer alıyor. Nisan-Haziran 2012 dönemi için işverenler aktif bir istihdam piyasası öngörürken, Net İstihdam Görünümü geçen çeyreğe göre yüzde 4 puan artarak +%26’ya ulaşıyor. Net İstihdam Görünümünün, geçen çeyreğe oranla yüzde 2 arttığı fakat geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8 puan geride olduğu görülüyor.

Türkiye’nin beş bölgesindeki işverenler sağlıklı işe alım beklentileri dile getirirken en iyimser tablolar +%29 ile Orta Anadolu ve +%28 ile Ege Bölgesi’nde görülüyor. Benzer şekilde, Nisan-Haziran 2012 döneminde 11 sektörün tamamı çalışan sayılarını artırmayı düşündüklerini ifade ediyorlar. En güçlü istihdam beklentileri ise Net İstihdam Görünümünün +%39 seviyesinde seyrettiği inşaat sektöründe gözlemleniyor.

Türk işverenler yılın ilk üç ayında olduğu gibi ikinci ayında da dünyanın en iyimser istihdam beklentilerine sahip ülkelerinden biri olmayı sürdürüyor. Nisan-Haziran 2012 döneminde işe alım planlarının en yüksek olduğu ülkeler Hindistan, Brezilya, Tayvan, Peru ve Türkiye olarak ön plana çıkarken, en düşük işe alım planlarına sahip ülkeler ise Yunanistan, İspanya ve Çek Cumhuriyeti olarak sıralanıyor. Olumsuz görünüm sergileyen bu üç ülkedeki işverenlerin büyük kısmı maaş kesintileri uygulayacaklarını  ifade ediyorlar.

(Araştırmanın 2012 2. çeyrek sonuçları için Türkiye’de 1.000 işverenle görüşme yapıldı.)
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.