Medyanın engellilere ilgisinde artış var

MTM Medya Takip Merkezi, medyanın engelli vatandaşlara ilgisini analiz etti. Araştırma verilerine göre...

14.10.2008 - 10:55 | MediaCat

Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 12,9’unu oluşturan engelli ve süreğen hastalar; spor, eğitim, kültür/sanat, müzik vb. birçok alanda başarılı çalışmalarıyla dikkatleri üzerlerine çekiyor. Peki, sosyal hayatın içinde var olmak için savaş veren engelli vatandaşlara medya ne kadar ilgi gösteriyor? Engellilerle ilgili en çok hangi konulara yer veriyor? MTM Medya Takip Merkezi, medyanın engelli vatandaşlara ilgisini analiz etti. Araştırma verilerine göre medyanın engellilerle ilgili haberlerinde ciddi bir artış tespit edildi…

Yeterli eğitim alamamak, uygun iş bulamamak, sosyal hayata yeterince dahil olamamak gibi sorunlarla karşı karşıya olan ve Türkiye nüfusunun yüzde 12,9’unu oluşturan engelliler, sorunlarını dile getirmek için yoğun çaba sarf ediyor. Onların seslerini duyurabilecek en etkin araç olan medya, engellilere ne kadar ilgili, onlara ne kadar destek olabiliyor? İşte bu sorudan yola çıkan MTM, engellilerle ilgili haberleri mercek altına aldı. Yapılan araştırma sonuçlarına göre; basının engellilere ilgisi, 2005 yılına oranla yüzde 28, 2006’ya oranla ise yüzde 48 artış gösterdi.

MTM’nin 1700’ü aşkın, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde, Temmuz ve Ağustos 2008 döneminde yaptığı analize göre engelli vatandaşlarla ilgili toplam 3 bin 171 haber yayımlandı. Bu haberlerin yüzde 71’i gazete ve dergilerden okuyucularına ulaşırken, yüzde 17’si haber sitelerinde yer aldı. Haberlerin yüzde 12’si ise TV kanallarından izleyenlerine ulaştı.

Analizin yapıldığı iki aylık dönemde, gazete ve dergilerde yayınlanan 2.253 haber, yaklaşık 12 gazete sayfası kadar yer kapladı. Basında yer alan engelli haberleri, 60 milyona yakın erişim sağladı. Araştırma süresince TV kanallarında yayınlanan haberler ise 42 saate yakın ekranlarda kaldı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.