S&T’den çözüm ve danışmanlık hizmetleri

S&T yetkilileri, iş zekası pazarının niş olmaktan çıkıp genel nitelik kazandığını söylüyorlar. İş zekası uygulamaları, %20’ye varan maliyet tasarrufları sağlayabiliyor. S&T, 23 ülkede yerel ve uluslararası müşteriler için iş zekasına yönelik danışmanlık, çözüm ve hizmetler sunuyor.

23.07.2007 - 16:53 | MediaCat

1993 yılında kurulan ve merkezi Viyana’da bulunan S&T, bilgi teknolojileri (BT) danışmanlığı, çözümleri ve hizmetleri alanında Orta ve Doğu Avrupa ile Almanya-Avusturya-İsviçre bölgelerinin lider çözüm ve hizmet sağlayıcısıdır. 3.000’e yakın çalışanı ve 80’den fazla bağlı kuruluşu ile 23 ülkede faaliyet gösteren şirket, ihtiyaca özel BT çözüm, süreç ve sistemleri geliştirmekte; büyük ve orta ölçekli firmaların değer katan BT zincirini desteklemektedir. Ağırlıklı olarak telekomünikasyon, finansal hizmetler, üretim (otomotiv) ve kamu hizmetleri (elektrik, su, gaz, ulaşım, vb.) sektörlerine hizmet veren S&T, yakın geçmişte IMG’yi de bünyesine kattı.

S&T yetkilileri, iş zekası pazarının niş olmaktan çıkıp genel nitelik kazandığını söylüyorlar. İş zekası uygulamaları, %20’ye varan maliyet tasarrufları sağlayabiliyor. S&T, 23 ülkede yerel ve uluslararası müşteriler için iş zekasına yönelik danışmanlık, çözüm ve hizmetler sunuyor.

Son üç yılda, S&T’ye gelen, karmaşık veri analizine, diğer bir deyişle iş zekasına (BI) yönelik çözüm talebi önemli ölçüde arttı. Eskiden niş olan bu alan, şimdi kitle pazarlamasına konu oluyor. İş zekası, artık yalnızca büyük şirketlerin ilgisini çekmiyor; aynı zamanda, orta ölçekli şirketlerde de %20’ye varan oranlarda maliyet indirimi sağlıyor.

Şirketler, iş zekası ile, geniş kapsamlı verilerden, stratejik açıdan önemli bilgiyi geri çağırabiliyor. Sistem, aynı zamanda sıklıkla iş performansını izlemek ve artırmak, müşteri ilişkilerini ve ürünleri analiz etmek, pazarlama analizleri yapmak ya da şirketin günlük işleyişini iyileştirmek için kullanılıyor. Hükümet yetkilileri, yerel yönetimin verimliliğini analiz etmek için iş zekasından yararlandıkları takdirde, söz konusu bölgede yüzlerce milyon Avro’luk tasarrufu hedefleyebiliyorlar.

S&T AG CEO’su Christian Rosner, geçmişte iş zekası projelerinin çoğunun büyük ve uluslararası şirketler için yapıldığını, ama bugün farklı sektörlerde çalışan, orta ölçekli yerel şirketlerden de gittikçe artan sıklıkta sipariş aldıklarını söylüyor ve ekliyor: “Buna ek olarak, iş zekası pazarının olgunluk seviyesi yükseliyor. Geçmişte salt raporlama çözümleri talep edilirken, şimdi aşamalı analiz sistemleri ve analitik uygulamalar için gittikçe artan sayıda sipariş alıyoruz. S&T, 23 ülkede yerel ve uluslararası müşteriler için iş zekasına yönelik danışmanlık, çözüm ve hizmetleri başarılı bir şekilde sunuyor; bu alandaki faaliyetlerini sürekli genişletiyor.”

S&T Türkiye Genel Müdürü Mehmet Bilginsoy ise konu hakkında şunları söylüyor: “Özellikle teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı Türkiye’deki kurumsal ortamlarda, artık ham verinin işlenerek bilgiye dönüşmesiyle rekabet avantajı sağlamak ön plana çıktı. Müşteri ilişkileri yönetiminden tedarik zinciri yönetimine, kurumsal kaynak planlamasından iş zekasına birçok alanda teknolojinin karmaşık ama bütünleşik şekilde kullanılması gerekiyor. Bunun sağlanması için etkin, bilgili ve deneyimli kadroların elinden çıkabilecek sonuçlara göre hareket edilmesi kurumlara fayda sağlayacaktır. S&T Türkiye de profesyonel kadrosuyla, bilgi teknolojilerinde uçtan uca çözümler sağlıyor.”

Açık Avantaj

Örneğin, iş zekasının ilk kez kullanıldığı bankalar, bu uygulamayla, kara para aklama şüphesi uyandıran işlemleri tespit edebiliyorlar. Şirketler, iş zekasıyla, farklı harcamaların nerede ve ne amaçla yapıldığını izleyebiliyor ya da önemli müşterileri tanımlayıp davranış şekillerini tanıyabiliyorlar. Sık sık ortaya çıkan bir ihtiyaç da şirket performansının kapsamlı bir tanımını yapmak ve bunu uzun vadede izleyerek, stratejik kararların alınması ya da hem müşterinin hem de davranış şekillerinin daha iyi anlaşılması için gerekli bilgileri süzmek oluyor. İş zekası, başka türlü gizli kalacak farklı maliyetlerin tanımlanması ve elenmesi için de başarılı bir şekilde kullanılabiliyor.

Yasal Düzenlemeler

İş zekası yöntemleri, hükümet yetkililerinin ihtiyaç duydukları rapor ve analizleri üretmek için de sık kullanılıyor. Sarbanes-Oxley yasası, Basel II direktifi, çeşitli AB yönergeleri ya da Uluslararası Muhasebe Standartları (IAS) bağlamındaki düzenlemeler, bunlara örnek gösterilebilir. Rosner, iş zekası olmadan, bu detaylı raporların yaratılmasının imkansız olacağını, haftalarca sürecek hummalı bir çalışmanın gerekeceğini, oysa iş zekası sayesinde, raporları üretmek için gerekli tüm bilgilerin anında, çaba sarf etmeden ve az maliyetle geri çağrılabildiğini söylüyor.

Yüksek Tasarruf Potansiyeli

Örneğin, kamu maliyesinde yüzlerce milyon Avro tasarruf edilebiliyor. İş zekası, belli devlet sübvansiyonlarının nasıl harcandığını görmek için kullanılabiliyor. Bu uygulamayla, dağıtılan sübvansiyonlar, bölgesel ekonomik göstergeler, nüfusun demografik yapısı ve eğitim geçmişi arasındaki ilişkiler araştırılıp tanımlanabiliyor. Veriler, hangi projelerin başarısız olduğuna ve desteklenemeyeceğine, hangi projelerin ise desteklenmeyi hak ettiğine karar verilmesini sağlıyor. Benzer biçimde, iş zekası, sağlık sigortası şirketlerine de yardımcı oluyor. Bu sistemle, sağlık hizmeti parasının hastaneler ya da hastalar tarafından hileli ya da verimsiz kullanılıp kullanılmadığı ortaya çıkarılıyor. Böylece, net ve tutarlı verilere dayanan devlet yönetimi, sağlık sigortası şirketlerinin yönetimini ve çalışmasını izleyip analiz edebiliyor.

Geniş Kapsam

İş zekasının kullanım alanları sınırsız. Yine de iş zekası, ağırlıklı olarak “ana iş”le, başka bir deyişle bir şirketin performansını doğrudan etkileyen süreçlerle bağlantılı olarak prosedürlerin analizi için kullanılıyor. İş zekası araçları, kârlılığı izlemek ve artırmak, müşteri ilişkilerini ve ürünleri analiz etmek, pazarlama stratejilerini geliştirmek ya da işin günlük gidişatını izlemek için kullanılabiliyor. Rosner konu hakkında şunları söylüyor: “Müşterinin temel ihtiyacı, hangi bilginin geri çağrılacağını bilmek oluyor. İş zekası uzmanları, CRM (müşteri ilişkileri yönetimi), SCM (tedarik zinciri yönetimi) ya da diğer veribankaları gibi farklı bilgi sistemlerini birbirine bağlayabiliyor ve sonuçları müşterilere kapsamlı ve kolay anlaşılır bir formatta sunabiliyorlar.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.