Reklam Kurulu’ndan Recep İvedik’e ceza

Reklam Kurulu, komedyen Şahan Gökbakar'ın rol aldığı Turkcell'in "Recep'in Tavuğu" reklam filminde...

04.09.2008 - 10:33 | MediaCat

Reklam Kurulu, komedyen Şahan Gökbakar’ın rol aldığı Turkcell’in “Recep’in Tavuğu” reklam filminde, hekimlik meslek onurunun rencide edildiğine kanaat getirerek, tüketicilerin satın alma kararını etkileyecek veya değiştirmesine sebep olabilecek nitelikteki bilgilere yer verilmemesi nedeniyle Turkcell’e 60 bin YTL para ve reklam durdurma cezası verdi. Kurul, Vodafone’a 120 bin, Avea’ya da 118 bin 384 YTL para cezası verdi.

Reklam Kurulu, ağustos ta gerçekleştirdiği son toplantısında aldığı kararları dün açıkladı. Kurul, Gökbakar’ın oynadığı Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’ye ait ve çeşitli mecralarda yayınlanan “Turkcell Alo Paketleri; Dakikası En Fazla 8 YKr.(Recep’in Tavuğu; Psikolog)” başlıklı reklamlar nedeniyle Turkcell’e ceza verdi. Kurul, reklamda tanıtımı yapılan tarife paketlerinin kullanım bedeli olarak belirtilen fiyatların, 120, 240, 480, 960, 2 bin 400 veya 5 bin dakikalık görüşme sürelerinin tamamı kullanıldığında ödenecek fiyatlar olduğu, abonelerin, kullanım süresinde bu dakikalara erişmemesi halinde ödeyecekleri ücretin artacağı, dakikası en fazla 8 YKr olarak tanıtılan “Alo60” adlı paketin dakika ücretinin, görüşme süresinin tamamının kullanılmaması durumunda, 8 YKr’dan daha fazla bir tutarda gerçekleşeceği şeklinde tüketicilerin satın alma kararını etkileyecek veya değiştirmesine sebep olabilecek nitelikteki bilgilere yer verilmediğini belirledi.

Reklamların bu yönüyle yanıltıcı olduğuna karar veren Kurul, reklamlarda hekimleri ve hekimlik mesleğinin onurunu rencide eden unsurlara ve radyo ve televizyonlarda yayımlanacak olan reklamlarla ilgili olarak belirlenmiş yayın ilkelerine uygun olmayan söz ve eylemlere yer verildiğine de kanaat getirdi. Kurul, Turkcel İletişim Hizmetleri A.Ş. hakkında ulusal düzeyde 60 bin YTL idari para ile reklam durdurma cezası verdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.