Evlerde internet kullanımı artıyor

Türkiye’de, internete erişim imkanı olan hane oranı yüzde 41.6’ya yükseldi...

18.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Türkiye’de, internete erişim imkanı olan hane oranı yüzde 41.6’ya yükseldi. Bilgisayar ve internet kullanımında evler ilk sırada yer alırken, internet kullanan 5 kişiden 3’ü her gün internete girdi. Giyim ve spor malzemeleri, elektrik araçlar ve ev eşyaları bile internet üzerinden alınırken, internet kullanan 2 kişiden 1’isi bilişim güvenliği sorunuyla karşılaşıyor. İnternet en çok e-posta için kullanılırken, işgücü durumu dikkate alındığında yüzde 69.2 bilgisayar ve yüzde 67.8 internet kullanımıyla işveren ilk sırada yer alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu 2010 Yılı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması Sonuçları’nı açıkladı. Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilen Araştırma sonuçlarına göre hanelerin yüzde 41.6’sı internet erişim imkanına sahip. Bu oran 2009 yılının aynı ayında yüzde 30’du. İnternete erişim imkânı olmayan hanelerin yüzde 26.3’ü İnternet kullanımına gerek duymadıklarını belirtti. ADSL yüzde 73.3 ile hanelerde kullanılan en yaygın internet bağlantı türü oldu.

BİLGİSAYAR VE İNTERNET KULLANIMI ARTIYOR
Araştırma sonuçlarına göre 16-74 yaş grubundaki bireylerde bilgisayar ve internet kullanım oranları sırasıyla erkeklerde yüzde 53.4 ve yüzde 51.8, kadınlarda yüzde 33.2 ve yüzde 1.7 düzeyinde gerçekleşti. Bu oranlar önceki yılın aynı dönemi için sırasıyla erkeklerde yüzde 50.5 ve yüzde 48.6, kadınlarda yüzde 30 ve yüzde 28 oldu.

5 KİŞİDEN 3’Ü HER GÜN İNTERNET KULLANIYOR
Son üç ay içerisinde (Ocak-Mart 2010) bireylerin yüzde 39.1’i bilgisayar, yüzde 37.6’sı internet kullandı. Bilgisayar kullanan bireylerin yüzde 60.8’i bilgisayarı, internet kullanan bireylerin yüzde 59.3’ü ise interneti hemen hemen her gün kullandı.

BİLGİSAYAR VE İNTERNET KULLANIMINDA EV İLK SIRADA
Bilgisayar kullanılan yerler; yüzde 70 ile ev, yüzde 31.3 ile işyeri, yüzde 17.5 ile internet kafe, internet kullanılan yerler ise yüzde 62.8 ile ev, yüzde 31.6 ile işyeri, yüzde 20 ile İnternet kafe olarak sıralandı. Bilgisayar ve internet kullanım oranlarının en yüksek olduğu yaş grubu 16-24 yaş grubu oldu. Bu oranlar tüm yaş gruplarında erkeklerde daha yüksek. Eğitim durumuna göre en yüksek bilgisayar ve internet kullanım oranı yüksekokul, fakülte ve üstü mezunlarında.

İŞVERENLER BİLGİSAYAR VE İNTERNET KULLANIMINDA ÖNDE
İşgücü durumu dikkate alındığında, işverenlerde bilgisayar ve internet kullanım oranları sırasıyla yüzde 69.2 ve yüzde 67.8 iken, ücretli ve maaşlı çalışanlarda yüzde 62.6 ve yüzde 60.5. Aynı oranlar işsizlerde sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 48.2.

İNTERNET EN ÇOK E-POSTA İÇİN TERCİH EDİLİYOR
Son üç ay içerisinde İnternet kullanan bireylerin yüzde 72.8’i e-posta göndermek-almak, yüzde 64.2’si sohbet odalarına, haber gruplarına veya çevrimiçi tartışma forumlarına mesaj göndermek, anlık ileti göndermek, yüzde 58.8’i haber, gazete ya da dergi okumak, haber indirmek, yüzde 55.7’si mal ve hizmetler hakkında bilgi aramak, yüzde 51.2’si oyun, müzik, film, görüntü indirmek ya da oynatmak için interneti kullandı.

GİYİM VE SPOR MALZEMELERİ İNTERNET ÜZERİNDEN TEMİN EDİLİYOR
İnternet kullanan bireylerin kişisel kullanım amacıyla internet üzerinden mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı yüzde 15 olarak belirlendi. Sipariş verme ya da satın alışın en son yapıldığı zamana göre yüzde 9’u son üç ay içerisinde, yüzde 3.6’sı üç ay ile bir yıl arasında, yüzde 2.5’i ise bir yıldan uzun süre önce gerçekleştirildi. İnternet kullanan bireylerin yüzde 85’i ise internet üzerinden hiç mal veya hizmet siparişi vermemiş ya da satın almadı. Son 12 ayda (Nisan 2009-Mart 2010) internet üzerinden mal veya hizmet siparişi veren ya da satın alan bireyler yüzde 24.3 oranı ile en fazla giyim ve spor malzemeleri aldı. Bunu yüzde 23.8 ile elektronik araçlar, yüzde 19.3 ile ev eşyası, yüzde 15.2 ile seyahat bileti alma, araç kiralama, yüzde 13.3 ile gıda maddeleri ile günlük gereksinimler izledi. Bir önceki yıl aynı dönemde elektronik araçlar yüzde 32.2 ile (cep telefonu, kamera, TV, DVD oynatıcı v.b) ilk sırayı almıştı.

HER İKİ KİŞİDEN BİRİ İNTERNETTE BİLİŞİM GÜVENLİĞİ SORUNUYLA KARŞILAŞIYOR
Son 12 ay içinde kişisel amaçla İnternet kullanan bireylerin yüzde 46.8’i güvenlik sorunu ile karşılaştı. Bireylerin karşılaştığı en önemli sorunlar yüzde 36.4 ile bilgi veya zaman kaybına neden olan virüs ya da diğer bilgisayar sorunları ve yüzde 32 ile istenmeyen e-postaların gelmesi oldu. İnternet kullanan bireylerin yüzde 58.1’i kişisel amaçla kullandığı bilgisayarını ya da verisini korumak için bir güvenlik yazılımı ya da aracı kullandı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.