MediaCat

Aralık ayının en çok hatırlanan reklamı Turkcell Style

Aralık ayında ağırlıklı olarak telekomünikasyon ve finans iletişiminin hatırlandığını görüyoruz.

Aralık ayının en çok hatırlanan reklamı Turkcell Style

Sosyal medyayı kasıp kavuran, Güney Kore’den dünyaya yayılan Gangnam Style fenomeni Turkcell’in yeni kampanyasına ilham verdi. Gangnam Style şarkısından esinlenerek oluşturulan Turkcell’in reklam kampanyası ‘Turkcell Style’, Aralık döneminin en çok hatırlanan kampanyası oldu.

TURKCELL ORTALAMANIN ÜZERİNDE WOM YARATAN TEK ÇALIŞMA

Beğeni ve WOM arasındaki ilişki incelendiğinde, Turkcell’in Gangnam Style’a gönderme yapan, Hazır Kart’lılara özel 20 TL’lik konuşma, SMS ve internet hediye kampanyası bu dönem ortalamanın üzerinde WOM skoru elde eden tek çalışma oluyor. Diğer çalışmalar ise beğenildikleri oranda WOM yaratabiliyor.

MESSI VE BRYANT’LI THY REKLAMI HEM BEĞENİLİYOR HEM DE KONUŞTURUYOR

Kobe Bryant ve Lionel Messi gibi dünya starlarına yer veren THY çalışması bu dönem ortalamanın üzerinde hem beğeni hem de WOM skoru elde etme başarısı gösteriyor. THY’nin çalışması dışındaki hiçbir kampanya iki skor değerlendirmesinde de aynı başarıyı yakalayamıyor. Molfix’in 15. Yılına dikkat çeken reklam filminin beğeni skoru ortalamanın üzerine çıkarken, Turkcell Style, THY dışında WOM skoru ortalamanın üzerinde çıkan bir diğer kampanya oluyor.

HALKBANK ADWATCH LİSTESİNDE

Youtube’da 1,2 milyar kişinin izlediği, en çok izlenen video olan Gangnam Style şarkısından ilham alan Turkcell’in Turkcell Style kampanyası, 2012 Aralık döneminin en çok hatırlanan kampanyası oluyor. Shakira’nın seslendirdiği ‘Waka Waka’ şarkısının melodisinin kullanıldığı, Molfix’in 15. yıl temalı çalışması ikinciliği elde ediyor. Üçüncülük, Murat Boz’un yer aldığı ve Halkbank’ın yeni kartı Paraf Card’ı tanıtan reklam çalışmasının olurken, ünlü futbolcu Lionel Messi ile NBA’in yıldızı Kobe Bryant’lı THY reklamı 4’üncü, Ata Demirer’li Avea reklamı 5’inci ve Acun Ilıcalı’nın yer aldığı ING Bank reklamı 6’ncı oluyor.

MOLFIX’İ KADINLAR, AVEA’YI ERKEKLER DAHA ÇOK HATIRLIYOR

Bu dönem, cinsiyetlere göre hatırlanma yüzdelerine bakıldığında, bebek karakterlerin kullanıldığı bebek bezi markası Molfix’in çalışması kadınlar tarafından yoğun olarak hatırlanırken, erkekler arasında reklamın çok daha az hatırlandığı ortaya çıkıyor. Ata Demirer’in tekrar kepçe operatörü olarak rol aldığı Avea çalışması ise erkeklerin hafızasında kadınlara nazaran daha çok yer ediyor.

TURKCELL STYLE’I GENÇLER DAHA ÇOK HATIRLIYOR

Hatırlanma oranları Turkcell reklamı dışında, yaş gruplarına göre hafif değişiklikler gösteriyor ve yaş gruplarına göre daha homojen bir dağılım sergiliyor. Turkcell Style çalışması ise en çok genç yaş grubu tarafından hatırlanırken, yetişkin yaş grubu nezdinde en düşük hatırlanma skoruna erişiyor.

 

Ipsos AdWatch Sonuçları (03 Aralık-30 Aralık 2012)

Baz (toplam örneklem): 1200

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.