MediaCat

Afet bölgesinde ‘Renkli Hayaller Sahnesi’ kurulacak

TOBB Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi, Netflix, Tiyatro Kooperatifi ve İhtiyaç Haritası’nın ortak projesi, depremzede çocukların yaralarını sanatla sarmayı hedefliyor.

Afet bölgesinde ‘Renkli Hayaller Sahnesi’ kurulacak

TOBB Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi, Netflix, Tiyatro Kooperatifi ve İhtiyaç Haritası işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Renkli Hayaller Sahnesi’ projesi, depremden etkilenen çocukların yaralarını sanatın iyileştirici gücüyle saracak.

#BirlikteDüşlüyoruz mottosuyla yola çıkan proje kapsamında Hatay ve Kahramanmaraş’ta özel çadırlar kurulacak. Bu çadırlarda, haftanın altı günü uzman psikologlar tarafından incelenip onaylanan birbirinden farklı tiyatro oyunları, atölyeler, drama çalışmaları, konserler, sokak performansları, film ve belgesel gösterimleri çocuklarla buluşturulacak. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda başlayacak olan proje, iki ay süreyle devam edecek.

Türkiye Odalar Borsalar Birliği Kreatif Endüstriler Meclisi’nin organizasyonel desteğiyle düzenlenen projenin tasarlayıcılığını ve yürütücülüğünü 70’i aşkın özel tiyatronun güçbirliğiyle kurulan Tiyatro Kooperatifi yürütecek. Lider eğlence servisi Netflix, projenin finansmanını üstlenmenin yanı sıra gösterimi yapılacak film ve belgesel içeriklerini sağlayacak. İlk günden bu yana sahadaki çalışmalarını yürüten İhtiyaç Haritası ise proje için bölgedeki ihtiyaçları tespit ederek operasyonel destek sağlayacak.

Nej Güvenç, Pelin Mavili, Ata Kavame, Yeşim Özsoy, Evren Akdoğan

TOBB Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi Başkanı Ata Kavame, dün gerçekleşen basın lansmanında projenin amacını, “Biz biliyoruz ki hayal kurmak, hayallerini başarmak için çalışmak, umutları yeşertmek her yaştan insanın iyileşmesi için en önemli adımdır. Büyük acılar yaşamış küçük çocuklarımızın kayıplarının yerine renkli hayallerin, ufuklarını açacak hikâyelerin ve onları heyecanlandıracak fikirlerin yerleşmesini istiyoruz” sözleriyle anlattı.

Netflix Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Kamu İlişkileri Direktörü Pelin Mavili ise ülkede yaşanan felaketin yaralarını sarmak için kreatif sektörün güçbirliği yapmasının önemine dikkat çekti ve ekledi: “Sanatın ve kreatif alandaki aktivitelerin iyileştirici, birleştirici gücüne inanıyoruz. Renkli Hayaller Sahnesi ile deprem bölgesindeki çocuklarımızın hem bugünlerine hem de geleceklerine ufak da olsa bir katkı sağlamayı diliyoruz.”

Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Yeşim Özsoy projeye ilişkin, “Bu projede de tiyatro, müzik ve sinemanın gücüyle sokaklarımıza elimizden geldiğince renk, zihinlerimize güzel hayaller ve çocuklarımıza yarar sağlayabilecek alanlar yaratmak amacıyla yola çıktık. Aristoteles’in de dediği gibi ‘Umut rüyanın uyanışıdır’ ve sanat umudun en yüksek halidir” değerlendirmesinde bulunurken; İhtiyaç Haritası İcra Direktörü Evren Aydoğan da “Hatay ve Maraş bölgelerindeki lojistik ve iletişim ağımızla süreci planlama ile çalışmalarımıza başladık. İki ilde iki ay boyunca sürecek olan bu değerli projenin paydaşı olarak, birlikte nice hikâyeye ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.