MediaCat

KSS

MediaCat olarak markaların kurumsal sosyal sorumluluk alanında gerçekleştirdiği faaliyetleri tek bir rehberde toplamak ve bu alandaki gelişmeleri yıllar üzerinden karşılaştırılabilir kılmak amacıyla 2010 yılından bu yana “KSS – Kurumsal Sosyal Sorumluluk” ekini yayınlıyoruz. Son iki yıldır bu geleneği zenginleştirebilmek ve bu projelerle yaratılmak istenen farkındalığı yaygınlaştırabilmek adına, projelerin videolarına internet sitemizde de yer veriyoruz. Başta sorumlu şirket ve markalar olmak üzere tüm iş dünyasına gerçek bir fayda sunmasını ve ilham vermesini umuyoruz.

UCB PHARMA: Epilepsili hasta ve yakınlarının hayatında fark yaratıyor

Epilepsili bireylere karşı önyargıları ortadan kaldırmak ve toplumun epilepsiye bakış açısını değiştirmek amacıyla, Dünya Epilepsi Günü kapsamında Türk Epilepsi ile Savaş Derneği tarafından UCB Pharma’nın koşulsuz katkılarıyla 2017 yılından bu yana #EpilepsiİçinBak #MorGözlük adlı farkındalık kampanyası gerçekleştiriliyor. Kampanyada bakış açısı değişikliğini temsil eden gözlük ile epilepsinin mor rengi birleşiyor ve bu mor gözlük ikonuyla herkes “epilepsi için bakarak” kampanyaya destek olmaya davet ediliyor.

Türkiye’de gerçekleştirilmiş en geniş kapsamlı araştırma özelliği taşıyan Epilepsi Bilinirlik ve Algı Araştırması’nın sonuçlarına göre her 2 kişiden 1’i epilepsinin tedavisi olmadığını, her 10 kişiden 1’i ise epilepsinin bulaşıcı bir hastalık olduğunu düşünüyor. Dünyada en sık görülen nörolojik hastalık olan epilepsi, şizofreni ve kanserden sonra insanların çevresinde olmasından en çok rahatsızlık duyduğu hastalık. Her 5 kişiden 3’ü yakınlarının epilepsi hastası bir bireyle evlenmesini istemiyor. Yine her 5 kişiden 2’si epilepsi hastalarının çoğunda zekâ ve fiziksel gelişim geriliği olduğunu düşünüyor. Her 4 kişiden 1’i, “Yönetici ya da patron olsam, epilepsili bir bireyi işe almam” diyor. Okul çağında çocuk sahibi olan ebeveynlerin de epilepsi hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığı görülüyor; katılımcıların yüzde 36’sı, çocuklarının epilepsi hastası bir öğretmenden eğitim almasını istemediğini vurguluyor.

Bu yanlış bilgileri ortadan kaldırmak, epilepsinin doğru tedaviyle yüksek oranda kontrol altına alınabilir kronik bir hastalık olduğunu anlatmak ve önyargılar nedeniyle kendini toplumdan uzaklaştıran binlerce epilepsili bireyin hayatında fark yaratmak için 2021 yılında da #EpilepsiİçinBak #MorGözlük farkındalık kampanyası sürecek.

Kampanya hakkında daha fazla bilgi için: www.epilepsiicinbak.com

CİF: Şehirlerimiz de evlerimiz gibi Temizken Güzel!

Temizliğin mutlulukla bir ilişkisi var, biliyoruz. Baktıkça içimiz açılan temiz evlerden temiz şehirlere doğru yeni bir yolculuğa çıkıyoruz.

Cif olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay ile sosyal mesafe kurallarına uygun Cif Kadıköy Parkı’nı yaptık. Karaköy ve Eminönü’nde yaya alt geçitlerini yeniledik ve temizledik. İstanbul Boğazı’na hiç durmadan atık toplayacak Cif Çöpkaparlar yerleştirdik. Şehirlerimizin temizliği hepimize iyi gelene kadar çalışmaya devam edeceğiz.

temizkenguzel.com adresine giderek temizliğiyle bize iyi gelen şehirler oluşturmak için başladığımız projemize destek verebilir, bu temizliği korumak için bir söz verebilirsin. Verilen her 100 bin söze karşılık bir yeni çöpkapar denizlerimizle buluşacak. Çünkü evimiz gibi şehirlerimiz de #TemizkenGüzel. Merhaba Güzellik!

BEREKET DÖNER: Hayata dokunan anlamlı projelere imza atıyor

Bereket Döner’in Türkiye geneline eşzamanlı olarak yaydığı iki ayrı kampanya toplumun her kesiminden büyük ilgi gördü. Askıda Döner ile ihtiyaç sahipleri incinmeden Bereket Döner menülerine ulaşabilirken, Dost Patiler Hareketi ile sokaktaki hayvanları unutulmadı.

Askıda Bereket nedir?

Askıda Bereket, Bereket Döner’in başlattığı yardımlaşma hareketinin adı. Bu hareket kapsamında, tüm şubelerde bir sandviç et ya da tavuk döner, patates kızartması ve içeceğin yer aldığı menü, ihtiyaç sahiplerine destek olmak isteyenler tarafından alınarak askıya asılıyor. İhtiyaç sahibi askıya asılan numaralardan alarak kasadan menüsünü teslim alabiliyor.

Sokaktaki minik dostlarımızı unutmadık

Bereket Döner’in sokaktaki sevimli dostları için geliştirdiği Dost Patiler projesi çok sayıda STK’nın takdirini toplamış önemli proje. Soğuk kış günlerinde besin bulmakta zorlanan sokak hayvanları yiyeceğe kısa yoldan ulaşırken, çevre duyarlılığına özen gösteriliyor.

HSBC TÜRKİYE: Eğitimde fırsat eşitliğini destekliyor

HSBC Türkiye, gerçekleştirdiği eğitim projelerinde ihtiyaç sahibi çocuk ve gençlerin eğitimlerine katkı sağlanması ve istihdam edilmeye yönelik yetkinliklerinin geliştirilmesini destekliyor. Bu kapsamda, ekonomik eşitsizlik, eğitim olanaklarına erişememe ve eğitim kurumlarındaki fiziki koşulların yetersizliği gibi çocukların çalışma yaşamına girmesine neden olan temel sorunların çözümüne katkı sağlamayı hedefliyor.

HSBC Türkiye, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında, çocukların potansiyellerini bütünüyle gerçekleştirmesini engelleyen çocuk işçiliğine dikkat çekerek çocukların eğitim hakkına ilişkin farkındalık yaratmayı hedefliyor.

HSBC Türkiye, eğitim alanındaki sürdürülebilirlik projelerine devam ediyor.

AKÇANSA: Mutlu aile, mutlu toplum için

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa, Benim Mahallem sosyal sorumluluk projesiyle yeni neslin ve onları yetiştiren ebeveynlerin birbirleriyle daha iyi iletişim kurmasını sağlamayı ve yarınlara sağlam temeller atmayı hedefliyor.

Akçansa’nın Büyükçekmece Kaymakamlığı, Büyükçekmece Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) işbirliğiyle yürüttüğü Benim Mahallem sosyal sorumluluk projesi üçüncü yılına girdi. Akçansa, Aralık 2015’te başlayan Benim Mahallem Projesi 68 okulu tek tek dolaşarak 20 bin çocuk, ebeveyn ve öğretmene ulaştı. Hedefimiz, 2017-2018 eğitim öğretim dönemi sonunda 30 bin kişiye ulaşmak.

Ebeveyn eğitimleri sonrası yapılan araştırmada, ebeveynlerin çocuklarına uyguladıkları yanlış davranışları fark etmeleri sağlanarak, çocuklara nasıl doğru davranılacağını ve öfke kontrolünü öğrendikleri ortaya çıktı. Çocukların ise kendilerini ifade etme güçlüğü testlerinde yüzde 18, sınav kaygısı üzerine yapılan testlerde yüzde 22, öfke seviyesi üzerine yapılan testlerde yüzde 30 ve dikkat problemi seviyesi üzerine yapılan testlerde ise yüzde 13 pozitif değişim yaşadığı görüldü.

BASF TÜRKİYE: BASF’nin odağında eğitim ve çocuklar var

BASF, yeni nesillerin eğitime odaklanan sosyal sorumluluk faaliyetleriyle, önümüzdeki yıllarda daha çok çocuğu bilimle buluşturmayı, gelecekte daha iyi bir dünyada yaşamamız için hizmet edecek bilim insanları yetiştirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

BASF, kuruluşundan bu yana 150 yılı aşkın bir süredir doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir iş yapış şeklini şirket işleyişinin merkezine yerleştiriyor. “Sürdürülebilir bir gelecek için kimya yaratma” misyonu doğrultusunda, çalışmalarında sürdürülebilirlik alanında örnek olmayı hedefliyor.

BASF’nin yürüttüğü toplumsal sürdürülebilirlik projelerinin odağında eğitim ve çocuklar yer alıyor. 81 ilde 81 Kimya projesi ile 2011 yılından beri, eğitim olanaklarından nispeten daha az yararlanma olanağı bulan bölgelerdeki liselerde kurulan kimya laboratuvarları sayesinde daha önce laboratuvarda çalışma fırsatı bulamamış öğrenci ve öğretmenler deneyler yapma fırsatı buldular ve derslerini daha verimli işlediler.

FORD OTOSAN: “Gönlüm Senle” Gönüllülük Platformu

Ford Otosan çalışanlarının sosyal sorumluluk projelerine gönüllü olarak katılım taleplerini ve bulundukları çevreye karşı duyarlı, toplumsal yararı gözeten çalışmalarını tek bir çatı altında toplayarak kurumsallaştırmak amacıyla bir gönüllülük platformu oluşturdu. Platformun ismi, Gönül Senle. Gönlüm Senle’ye yar­dım yapmak isteyen çalışanlar niyetlerini ve seçtikleri projeyi belir­tiyorlar. Gönlüm Senle platformu sayesinde Türkiye’nin diğer ucun­da ihtiyaç sahibi kişilerle buluşu­yorlar. Bazen de sıfırdan çalışmak istedikleri konuyu belirtiyorlar. Bu durumda önce kurumsal sosyal sorumluluk ekibi, daha sonra ise insan kaynakları direktörü pro­je başvurusunu değerlendiriyor. Proje hayata geçirilmeye uygunsa gönüllü ile irtibata geçiliyor. Bu süreçte fikir olgunlaştırılıyor. Ekip desteği ihtiyacı varsa platformda duyurusu yapılıyor ve yeni gönül­lüler toplanıyor. Platform sadece yeni proje fikirlerine değil, mevcut projelere gönüllü olmak isteyenlere de imkân sağlıyor.

Gönlüm Senle platformuyla hayata geçirilen projeler

2010 yılından bugüne “Nerede yaşam varsa orada umut vardır” sloganıyla kanserli çocukların yanında yer alan Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), Ford Otosan ile birlikte imza attığı Umut Kafe projesiyle, kanser tedavisi görmekte olan çocukların ailelerine iş istihdamı sağlayacak. Türkiye’nin Kış Çocukları’nda 17 kişilik bir ekip tarafından başlatılan yardım projesi gitgide büyüdü ve toplanan 53 bin TL ile 19 okula ulaşılarak, 1408 öğrencinin acil ihtiyaçları karşılandı. Geri Dönüşüm Kahramanları projesi kapsamında ise Ford Otosan’ın farklı departmanlarındaki gönüllü çalışanlar Gölcük ilçesinde 19 ilkokulda toplam 2 bin 42 birinci sınıf öğrencisine geri dönüşüm konusunda farkındalık eğitimleri verdi.

Umut Kafe Projesi

Türkiye’nin Kış Çocukları Projesi

Geri Dönüşümün Kahramanları Projesi

KREDİ KAYIT BÜROSU: KBB hayalleri gerçekleştirmeye devam ediyor

Türkiye’deki tüm üniversite öğrencilerinin yanı sıra yurtdışında okuyan tüm Türk öğrencilerin katılımına açık olan Hayal Edin Gerçekleştirelim yarışması Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından 2014 yılından bu yana düzenleniyor. Çevre, eğitim, findeks finansal okuryazarlık, gençlerin sosyal sorumluluk konusunda bilinçlenmelerini, toplumsal ihtiyaçları fark etmelerini ve harekete geçmelerini sağlamanın yanı sıra kurumlara sosyal sorumluluk proje havuzu sunan Hayal Edin Gerçekleştirelim, üniversiteliler arası sosyal sorumluluk proje fikirleri yarışmasının beşinci dönemi başladı.

Toplam altı farklı kategorinin yer aldığı yarışmada kategori birincileri 5 bin TL, kategori ikincileri 3 bin TL, kategori üçüncüleri 2 bin TL, kategori dördüncüleri bin TL ve kategori beşincileri 500 TL para ödülünün sahibi oluyor. Para ödüllerinin yanı sıra kategori birincisi olarak dereceye giren öğrenci ve gruplara Kredi Kayıt Bürosu’nda staj fırsatı da sunuluyor. Jüri oylamasında en çok oyu alarak büyük ödül sahibi olan proje sahibi ise katılım tipine göre Yurtdışı eğitim ödülü ya da 10 bin TL para ödülü alma şansı yakalıyor. Kategori ödüllerinin yanı sıra yarışmanın internetsitesi aracılığıyla yapılacak sosyal medya oylamasında en çok oyu alan proje de 5 bin TL’lik sosyal medya ödülünü kazanma şansını elde ediyor. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl yarışan projeler, özgünlük, uygulanabilirlik, gerçek bir ihtiyaca çözüm üretmesi ve bütçe gibi kriterlerin yanı sıra Yaratıcılık açısından da değerlendiriliyor.

MICHELIN TÜRKİYE: İyi Dersler Şoför Amca

Michelin, İyi Dersler Şoför Amca projesiyle taşımalı eğitim sisteminde görevli okul servis şoförlerinin trafik güvenliği, ilkyardım ve iletişim konularında yetkinliklerini geliştiriyor, on binlerce çocuğun daha güvenli yolculuk yapmasına katkıda bulunuyor.

İyi Dersler Şoför Amca projesi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Michelin Lastikleri ve Tüvtürk Araç Muayene İstasyonları arasında 2014’te imzalanan iş birliği protokolüyle, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında hayata geçirildi. Projeyle, mevzuat gereği eğitim alması gereken taşımalı eğitim okul servis şoförlerine yönelik özgün bir eğitim içeriği geliştirilerek, her yeni eğitim ve öğretim döneminde proje kapsamında seçilen illerdeki şoförlere eğitimler verildi. Proje uygulamaları arasında formatör eğitimi, eğitimci eğitimi, şoför eğitimi, öğrenci eğitimi ve öğrenciler arası afiş yarışması bulunuyor.

Projenin 2014-2015, 2015-2016 ve 2017-2017 uygulama dönemlerinde; 28 bin okul servis şoförü, 17 bin öğrenci ve 928 eğitimciye erişildi. Projenin 2017-2018 uygulamaları ise 6 -10 Kasım 2017’de düzenlenen formatör eğitimi ile başladı ve hali hazırda da devam ediyor.

Proje hakkında daha fazla bilgi için: www.iyiderslersoforamca.com

QNB FİNANSBANK: QNB Finansbank çocuklar ve gençlerle el ele

QNB Finansbank, bilim ve sanat eğitimini destekleyen projelerine ÇEV Sanat Genç Yetenekleri de ekledi. Bankanın çocukların yaratıcı ve analitik düşünce sistemlerini geliştirmek üzere kurduğu Minik Eller Büyük Hayaller platformu ise binlerce çocuğa ulaştı.

QNB Finansbank, bilim ve sanat alanında çocukları ve gençleri destekleyen çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Devam eden projelerine ek olarak Çağdaş Eğitim Vakfı ile birlikte üstün yetenekli genç müzisyenlerin dünyanın en iyi müzik okullarındaki eğitimlerine destek vermeye başlayan QNB Finansbank, 30’uncu yıldönümünü de ÇEV Sanat Genç Yetenekler’in konseriyle kutladı.

QNB Finansbank, 2015 yılında kurduğu Minik Eller Büyük Hayaller platformu kapsamında başta kodlama eğitimi olmak üzere sergiler, çocuk oyunları, müzik eğitimleri, eğitim araç ve gereç yardımlarıyla yüzbinlerce çocuğa ulaştı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.