KSS


MediaCat olarak markaların kurumsal sosyal sorumluluk alanında gerçekleştirdiği faaliyetleri tek bir rehberde toplamak ve bu alandaki gelişmeleri yıllar üzerinden karşılaştırılabilir kılmak amacıyla 2010 yılından bu yana “KSS – Kurumsal Sosyal Sorumluluk” ekini yayınlıyoruz. Son iki yıldır bu geleneği zenginleştirebilmek ve bu projelerle yaratılmak istenen farkındalığı yaygınlaştırabilmek adına, projelerin videolarına web sitemizde de yer veriyoruz. Başta sorumlu şirket ve markalar olmak üzere tüm iş dünyasına gerçek bir fayda sunmasını ve ilham vermesini umuyoruz.

AKÇANSA: Mutlu aile, mutlu toplum için

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa, “Benim Mahallem” sosyal sorumluluk projesiyle yeni neslin ve onları yetiştiren ebeveynlerin birbirleriyle daha iyi iletişim kurmasını sağlamayı ve yarınlara sağlam temeller atmayı hedefliyor.

Akçansa’nın, Büyükçekmece Kaymakamlığı, Büyükçekmece Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) işbirliğiyle yürüttüğü “Benim Mahallem” sosyal sorumluluk projesi üçüncü yılına girdi. Akçansa, Aralık 2015’te başlayan Benim Mahallem Projesi 68 okulu tek tek dolaşarak 20 bin çocuk, ebeveyn ve öğretmene ulaştı. Hedefimiz, 2017-2018 Eğitim-Öğretim dönemi sonunda 30 bin kişiye ulaşmak.

Ebeveyn eğitimleri sonrası yapılan araştırmada, ebeveynlerin çocuklarına uyguladıkları yanlış davranışları fark etmeleri sağlanarak, çocuklara nasıl doğru davranılacağını ve öfke kontrolünü öğrendikleri ortaya çıktı. Çocukların ise kendilerini ifade etme güçlüğü testlerinde yüzde 18, sınav kaygısı üzerine yapılan testlerde yüzde 22, öfke seviyesi üzerine yapılan testlerde yüzde 30 ve dikkat problemi seviyesi üzerine yapılan testlerde ise yüzde 13 pozitif değişim yaşadığı görüldü.

BASF TÜRKİYE: BASF’nin odağında eğitim ve çocuklar var

BASF, yeni nesillerin eğitime odaklanan sosyal sorumluluk faaliyetleriyle, önümüzdeki yıllarda daha çok çocuğu bilimle buluşturmayı, gelecekte daha iyi bir dünyada yaşamamız için hizmet edecek bilim insanları yetiştirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

BASF, kuruluşundan bu yana 150 yılı aşkın bir süredir doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir iş yapış şeklini şirket işleyişinin merkezine yerleştiriyor. “Sürdürülebilir bir gelecek için kimya yaratma” misyonu doğrultusunda, çalışmalarında sürdürülebilirlik alanında örnek olmayı hedefliyor.

BASF’nin yürüttüğü toplumsal sürdürülebilirlik projelerinin odağında eğitim ve çocuklar yer alıyor. 81 ilde 81 Kimya projesi ile 2011 yılından beri, eğitim olanaklarından nispeten daha az yararlanma olanağı bulan bölgelerdeki liselerde kurulan kimya laboratuvarları sayesinde daha önce laboratuvarda çalışma fırsatı bulamamış öğrenci ve öğretmenler deneyler yapma fırsatı buldular ve derslerini daha verimli işlediler.

FORD OTOSAN: “Gönlüm Senle” Gönüllülük Platformu

Ford Otosan çalışanlarının sosyal sorumluluk projelerine gönüllü olarak katılım taleplerini ve bulundukları çevreye karşı duyarlı, toplumsal yararı gözeten çalışmalarını tek bir çatı altında toplayarak kurumsallaştırmak amacıyla bir gönüllülük platformu oluşturdu. Platformun ismi, “Gönül Senle”. Gönlüm Senle’ye yar­dım yapmak isteyen çalışanlar ni­yetlerini ve seçtikleri projeyi belir­tiyorlar. Gönlüm Senle platformu sayesinde Türkiye’nin diğer ucun­da ihtiyaç sahibi kişilerle buluşu­yorlar. Bazen de sıfırdan çalışmak istedikleri konuyu belirtiyorlar. Bu durumda önce Kurumsal Sosyal Sorumluluk ekibi, daha sonra ise İnsan Kaynakları Direktörü pro­je başvurusunu değerlendiriyor. Proje hayata geçirilmeye uygunsa gönüllü ile irtibata geçiliyor. Bu süreçte fikir olgunlaştırılıyor. Ekip desteği ihtiyacı varsa platformda duyurusu yapılıyor ve yeni gönül­lüler toplanıyor. Platform sadece yeni proje fikirlerine değil, mevcut projelere gönüllü olmak isteyenlere de imkân sağlıyor.

GÖNLÜM SENLE PLATFORMU İLE HAYATA GEÇİRİLEN PROJELER

2010 yılından bugüne “Nerede Yaşam Varsa Orada Umut Vardır” sloganıyla kanserli çocukların ya¬nında yer alan Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) Ford Oto¬san ile birlikte imza attığı “Umut Kafe” projesiyle, kanser tedavisi görmekte olan çocukların aileleri¬ne iş istihdamı sağlayacak. “Tür¬kiye’nin Kış Çocukları”nda 17 kişilik bir ekip tarafından başlatı¬lan yardım projesi gitgide büyüdü ve toplanan 53 bin TL ile 19 okula ulaşılarak, bin 408 öğrencinin acil ihtiyaçları karşılandı. “Geri Dö¬nüşüm Kahramanları” projesi kapsamında ise Ford Otosan’ın farklı departmanlarındaki gönül¬lü çalışanlar Gölcük ilçesinde 19 ilkokulda toplam 2 bin 42 1. sınıf öğrencisine geri dönüşüm konu¬sunda farkındalık eğitimleri verdi.

Umut Kafe Projesi

Türkiye’nin Kış Çocukları Projesi

Geri Dönüşümün Kahramanları Projesi

KREDİ KAYIT BÜROSU: KBB hayalleri gerçekleştirmeye devam ediyor

Türkiye’deki tüm üniversite öğrencilerinin yanı sıra yurtdışında okuyan tüm Türk öğrencilerin katılımına açık olan “Hayal Edin Gerçekleştirelim” yarışması Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından 2014 yılından bu yana düzenleniyor. Çevre, Eğitim, Findeks Finansal Okuryazarlık, Gençlerin sosyal sorumluluk konusunda bilinçlenmelerini, toplumsal ihtiyaçları fark etmelerini ve harekete geçmelerini sağlamanın yanı sıra kurumlara sosyal sorumluluk proje havuzu sunan “Hayal Edin Gerçekleştirelim” üniversiteliler arası sosyal sorumluluk proje fikirleri yarışmasının beşinci dönemi başladı.

Sağlık & Spor, Kültür Sanat, Toplumsal kategorileri olmak üzere toplam 6 farklı kategorinin yer aldığı yarışmada kategori birincileri 5 bin TL, kategori ikincileri 3 bin TL, kategori üçüncüleri 2 bin TL, kategori dördüncüleri bin TL ve kategori beşincileri 500 TL para ödülünün sahibi oluyor. Para ödüllerinin yanı sıra kategori birincisi olarak dereceye giren öğrenci ve gruplara Kredi Kayıt Bürosu’nda staj fırsatı da sunuluyor. Jüri oylamasında en çok oyu alarak büyük ödül sahibi olan proje sahibi ise katılım tipine göre “Yurt Dışı Eğitim Ödülü” ya da “10 bin TL para ödülü” alma şansı yakalıyor. Kategori ödüllerinin yanı sıra yarışmanın web sitesi aracılığıyla yapılacak sosyal medya oylamasında en çok oyu alan proje de 5 bin TL’lik Sosyal Medya ödülünü kazanma şansını elde ediyor. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl yarışan projeler, Özgünlük, Uygulanabilirlik, Gerçek Bir İhtiyaca Çözüm Üretmesi ve Bütçe gibi kriterlerin yanı sıra Yaratıcılık açısından da değerlendiriliyor.

MICHELIN TÜRKİYE: İyi Dersler Şoför Amca

Michelin, İyi Dersler Şoför Amca projesiyle taşımalı eğitim sisteminde görevli okul servis şoförlerinin trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim konularında yetkinliklerini geliştiriyor, on binlerce çocuğun daha güvenli yolculuk yapmasına katkıda bulunuyor.

İyi Dersler Şoför Amca projesi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Michelin Lastikleri ve Tüvtürk Araç Muayene İstasyonları arasında 2014’te imzalanan iş birliği protokolüyle, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında hayata geçirildi. Projeyle, mevzuat gereği eğitim alması gereken taşımalı eğitim okul servis şoförlerine yönelik özgün bir eğitim içeriği geliştirilerek, her yeni eğitim ve öğretim döneminde proje kapsamında seçilen illerdeki şoförlere eğitimler verildi. Proje uygulamaları arasında formatör eğitimi, eğitimci eğitimi, şoför eğitimi, öğrenci eğitimi ve öğrenciler arası afiş yarışması bulunuyor.

Projenin 2014-2015, 2015-2016 ve 2017-2017 uygulama dönemlerinde; 28 bin okul servis şoförü, 17 bin öğrenci ve 928 eğitimciye erişildi. Projenin 2017-2018 uygulamaları ise 6 -10 Kasım 2017’de düzenlenen formatör eğitimi ile başladı ve hali hazırda da devam ediyor.

Proje hakkında daha fazla bilgi için: www.iyiderslersoforamca.com

QNB FİNANSBANK: QNB Finansbank çocuklar ve gençlerle el ele

QNB Finansbank, bilim ve sanat eğitimini destekleyen projelerine “ÇEV Sanat Genç Yetenekleri” de ekledi. Bankanın çocukların yaratıcı ve analitik düşünce sistemlerini geliştirmek üzere kurduğu Minik Eller Büyük Hayaller platformu ise binlerce çocuğa ulaştı.

QNB Finansbank, bilim ve sanat alanında çocukları ve gençleri destekleyen çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Devam eden projelerine ek olarak Çağdaş Eğitim Vakfı ile birlikte üstün yetenekli genç müzisyenlerin dünyanın en iyi müzik okullarındaki eğitimlerine destek vermeye başlayan QNB Finansbank, 30. yıldönümünü de “ÇEV Sanat Genç Yetenekler”in konseriyle kutladı.

QNB Finansbank, 2015 yılında kurduğu Minik Eller Büyük Hayaller platformu kapsamında başta kodlama eğitimi olmak üzere sergiler, çocuk oyunları, müzik eğitimleri, eğitim araç ve gereç yardımlarıyla yüzbinlerce çocuğa ulaştı.