MediaCat

Apple’ın yeni reklamını rahatsız edici yapan ne?

Yeni iPad Pro’nun marifetlerini vurgulamak isterken yaratıcılığa dair geleneksel araçlara meydan okuyan son Apple reklamının rahatsızlıkla karşılanmasının nedenlerini, izleyici yorumlarıyla mercek altına alıyoruz.

Bir reklam genelde iki nedenle viral olur: izleyici kitlesinde uyandırdığı güçlü beğeni ya da… rahatsızlık. Apple’ın yeni iPad Pro için hazırladığı “Crush!” ise ikinci kategoriye giriyor gibi görünüyor.

Salı günü sosyal medya üzerinden yayınlanan reklam, markayı insan yaratıcılığına dair geleneksel araçların karşı cephesinde konumlandırıyor. Boya kutularından müzik aletlerine kadar yaratıcılıkla özdeşleşmiş pek çok fiziksel araç, Sonny & Cher’in 1972 tarihli single’ı “All I Ever Need Is You” eşliğinde dev bir hidrolik pres makinesinin içinde yavaşça ezilerek kayboluyor. Pres tekrar yükselmeye başladığında ise enkazdan geriye hiçbir şey kalmadığı; yerinde parlak, yepyeni bir iPad Pro’nun durduğu görülüyor. Sahnenin yarattığı şok etkisi kısa süre içinde dış ses tarafından bölünüyor: “Şimdiye kadarki en güçlü iPad, aynı zamanda en incesi”…

Hidrolik preslerin elektronik aletlerden şekerlemelere kadar her şeyi parçalarına ayırdığı videolar, nesnelerin güçlü baskı altında aldığı şekillerin ilgi çekici doğası sebebiyle sosyal medyada son birkaç yıldır popüler. Görünen o ki Apple’ın da umduğu, yeni iPad Pro’nun diğer yaratıcı ifade araçlarının yerini alabilecek kadar güçlü olduğuna dikkat çekmek için bu viral etkiden yararlanmaktı ancak bu kez gördükleri, izleyicilerin pek de hoşuna gitmedi.

Yorumlar, dijital dönüşüm her ne kadar hayatımızın merkezinde olsa da yaratıcılıkla özdeşleştirdiğimiz tüm fiziksel araçları öylece terk etme fikrine hazır olmadığımızı gösteriyor. Bunu günün birinde yapacak dahi olsak, bu olası geleceğin bir pres makinesi ile “kaçışı olmayan bir son” olarak görselleştirilmesi rahatsız edici bir etki yaratıyor.

Bir X kullanıcısı videoya ilişkin, “‘Bu dünyadaki tüm iyi ve güzel şeylerin ahlaksızca yok edilmesinin’ gerçekten de amaçladığınız hava olduğundan emin değilim” yorumunda bulunurken, bir diğeri “Bu videoyla hiç bağ kuramıyorum. Yaratıcı ekipmanlara saygı duymuyor ve yaratıcılarla alay ediyor” diyor.

Wall Street Journal muhabirlerinden Katie Deighton’a göre ise reklam, “insanların teknolojinin keyif aldığımız her şeyi öldürdüğünü düşündükleri içgörüsünü mükemmel bir şekilde özetliyor. Sonra da bunu iyi bir şeymiş gibi sunuyor.”

Sonuç olarak Apple’ın yeni iPad Pro reklamı, etkileyici bir görsellik sunsa da şirketin satmaya çalıştığı geleceğin içinde boya kutuları, fotoğraf makineleri, enstrümanlar ve kitaplar olmadığı mesajını açıkça dışa vurması yönüyle izleyenlerle bağ kurmak konusunda sınıfta kalıyor. Yeni iPad Pro’nun marifetlerinin izleyiciye doğru şekilde nasıl aktarabileceğine kafa yoran bir X kullanıcısı, son noktayı şöyle koyuyor: “Reklam, sözkonusu nesneler ve deneyimlerle ilgili özel olanın özünü yakalamaya ve onurlandırmaya, onları bir cihazda bir araya getirmeye odaklanmalıydı, ruhlarını ezmeye değil”.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.