MediaCat

Ajans çalışanlarını mutlu etmenin 14 yolu

Advertising Age sektör uzmanlarına, ajans çalışanlarını mutlu etmek için uyguladıkları en zekice ve en inovatif yolları sordu.

Ajans çalışanlarını mutlu etmenin 14 yolu

Ajanslar, ağır iş yükleriyle, çalışmanın zor olduğu yerler. Bu yüzden çalışanların motivasyonlarını artırmak elzem. Ad Age ajans dünyasından yöneticilere, çalışanlarını mutlu etmek için nasıl formüller uyguladıklarını sordu. Ortaya ise ajans çalışanının kalbine giden 14 ayrı yol çıktı.

1. Kelimelerin gücü

Media Storm yöneticilerinden Steven Piluso, nerede durduğunu bilmeyen çalışanların başarı gösterirken dahi kendilerini çuvallıyormuş gibi hissettiklerini söylüyor. Piluso çalışanları, “harikalar mı yarattıkları yoksa desteğe mi ihtiyaçları olduğu” konusunda yönlendirdiğini belirtiyor. Bu bir e-posta ile olabildiği gibi doğal gelişen bir diyalog yoluyla da olabilir. Piluso’ya göre bir çalışanı koridorda çevirerek, “Hey, dünkü sunumda müthiş bir iş çıkarttığını duydum” demek o kadar da zor değil.

2. Aileleri de önemsemek

“Nasıl bir aileye sahip olursanız olun, doğumdan ölüme dek elimizden gelen ne varsa yapmak istiyoruz.” DigitasLBi Kıdemli Başkan Yardımcısı Erica Casey ajans çalışanlarına böyle sesleniyor. Ajans, evlat edinme ve taşıyıcı annelik için çalışanlarının masraflarını 10 bin dolara kadar karşılıyor. Aile ve başka bir yakının kaybı durumunda ise –buna hayvanlar da dahil- beş gün ücretli izin imkânı var. Son olarak barınaktan alacağınız bir hayvan –bu bir köpek yavrusu da bir tavşan da olabilir- size aylık 100 dolar yardım getiriyor.

3. Paranın gücü

New York’lu ajans Noble People yöneticileri, birinden etkilendiklerinde hakkını vermeyi ihmal etmiyorlar. Tabii sözle değil, nakitle! Ajans ortağı Lindsay Lustberg, “İşin büyüdüğünü hissetmeliler, çünkü onlar da bu büyümenin bir parçası” diyor. Hepsi bu kadar değil. Noble People’da yönetim odasına büyük bir haber paylaşmak için girerseniz, CEO Greg March tarafından birkaç dakika sonra geri çağrılmanız muhtemel. Buradaki büyük haberse şu; bonusunuz yarın hesabınızda olacak!

4. Oyunda yeni kurallar

Bazen en iyi fikirler yerden altı metre yüksekte, baş aşağı dururken kapınızı çalar. Dijital ajans Firstborn, ekipleri trapez ve pizza yapımı dersleri almaya, gözler bağlı bir şekilde heykel yapmaya (blind sculpting) ya da Manhatton’ın kuzeyindeki Storm King Art Center’ı ziyaret etmeye götürüyor. Ajans aynı zamanda The One Show içinde, çalışanların yıllık işlerinden oluşan bir pop-up art şov düzenliyor. Ajansın CEO’su Dan LaCivita’nın sözleri önemli: “Harika işleri, yüksek işlevli ekipler olmadan ortaya çıkarmak mümkün değil.”

5. Kartları açık oynamak

Reklam ajansı GYK Antler çalışanlarına tam anlamıyla finansal şeffaflık sunuluyor. Ajansın başkanı ve CEO’su Travis York, “Maaşlar dışında her şeyi paylaşıyoruz” diyoruz. Ekiplerin nasıl bir performans ortaya koyduğunu görmek, işe olan katkılarını bilmek açısından değer taşıyor. Bu aynı zamanda terfilere yönelik kararların alınma süreçlerinin ardındaki mantığı görebilmek için daha samimi bir değerlendirme imkânı sunuyor.

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.