Ajans çalışanlarını mutlu etmenin 14 yolu

Ajans çalışanlarını mutlu etmenin 14 yolu

Advertising Age sektör uzmanlarına, ajans çalışanlarını mutlu etmek için uyguladıkları en zekice ve en inovatif yolları sordu.

08.09.2017 - 09:59 | Tuğba Özögretmen

6. Çalışanları tanımak

Dentsu çatısı altındaki lifestyle marketing ajansı MKTG, yöneticilerin her vakit, çalışanlarının ne yapıp, nasıl performanslar ortaya koyduklarını bilmelerinin mümkün olmadığını anlamış durumda. Bu yüzden Become Legend adını verdikleri ve ajans çalışanlarını birebir tanımaya yönelik bir programı yürütüyorlar. Program kapsamında çalışanlar birbirlerine puan verebiliyor, bu sayede puanları birikenler helikopter yolculuğu ya da basketbol maç bileti gibi havalı hediyeler alabiliyorlar.

7. Dışarıya değil içeriye bakmak

Medya ajansı Essence’in çalışanlarının beşte biri bu yılın ilk altı ayında terfi aldı. Peki, ajans bunu neden yaptı? Yaklaşık bir yıl önce şirket, en iyi elemanlarını yeniden pozisyonlandırdığı bir “Kaynak Yönetimi” modeli başlattı. Amaç, çalışanların tüm ajansta tanınması ve yaptıkları şeyler ve hayalleri konusunda daha derine inebilmekti. Bu sayede yeni bir pozisyon açıldığında ekip, kimlerin yeni sorumluluklar almak için hazır olduğunu -dışarıya bakmaksızın- anlayabiliyordu.

8. Sevdiğini özgür bırakmak

Gerçekten iyi ajanslar, çalışanlarının şirket dışındaki network fırsatlarına ihtiyaçları olduğunu bilir. Dahası bunu, onlara ajans dışında bir gelecek hazırladıklarını bile bile yapar. Dijital ajans PMG yöneticilerinden Fort Worth, “Bize, nihai hedeflerinin kendi işlerini yapıp X, Y sektörlerinde çalışmak istediklerini söyleyen birçok kişiyi işe aldığımız oldu. Bunu kesinlikle mükemmel bir şey olarak görüyoruz” diyor.

9. Zorlu konuşma

Geçtiğimiz yıl DigitasLBi “Brave Space” isimli bir forum hayata geçirdi. Burada ajans çalışanları, normalde bir şirket çatısı altında konuşmanın zor olduğu “çay sohbet”leri yapabiliyorlar. Program, altı ofiste aylık olarak ve konuların çalışanlar tarafından belirlendiği bir formatta işliyor. Ajans yöneticilerinden Ronnie Dickerson Stewart, bu sayede çalışanların birbirleriyle daha iyi ve direkt iletişime geçmeye başladıklarını ifade ediyor.

10. Tükenmişlikle mücadele

Tükenmişlik bir gerçek. Dentsu çatısı altındaki Fetch, esnek çalışma saatleri uygulamasıyla bu gerçekle mücadele içinde. Ancak buradaki esneklik, ajans dünyasının alıştığının aksi yönde. Eğer bir çalışan yöneticisinin onayını almışsa ve ofis dışındayken daha verimli olacağını inanıyorsa izin alıp uzaklaşmakta özgür. Şirkette bu uygulamaya destek çıkan başka şeyler de var. Örneğin, ajans çalışanlarına özel olarak yoga ve tırmanış gibi zihin sağlığını tazelemeye yönelik aktiviteler.

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.

1 2 3

Kaynak: Advertising Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.