MediaCat

Google’dan devrim niteliğinde reklam filtresi

Daha iyi reklam standartlarına kavuşmak adına büyük bir adım.

Google’dan devrim niteliğinde reklam filtresi

Google Chrome’un merakla beklenen “reklam engelleme” teknolojisinin detayları belli oldu. Dün şirket tarafından yapılan açıklamada, bu yeni teknoloji sayesinde web deneyiminde arızalara yol açan rahatsızlık verici reklamların engellenebileceği belirtildi. Google’ın “The Ad Experience Report” olarak adlandırdığı bu araçtan yayıncıların ne şekillerde etkilenecekleri de gün yüzüne çıkmış durumda. Süreç şu şekilde işleyecek; araç yayıncı siteye bir skor verecek ve onları, hangi reklamlarının “rahatsızlık verici deneyimler yaşattığı” yönünde bilgilendirecek.

Aynı zamanda Chrome yayıncılara, halihazırda kendi reklam engelleme yazılımını kullanan kişiler özelinde de seçenekler sunuyor. Buna göre reklam engelleyici kullanan kişiler, siteyi beyaz listeye alarak yalnızca rahatsızlık vermeyen reklamları görebilir ya da ufak bir meblağ karşısında reklamsız içeriklere kavuşabilirler.

Daha iyi reklam standartları

Bu yeniliğin tüm reklam ekosistemini yerinden oynatması bekleniyor. Çünkü Chrome tüm web tarayıcıları içinde, hem masaüstü hem de mobilde en çok kullanılanı.

Ad Age’e açıklama yapan Google Reklam ve Ticaret Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Sridhar Ramaswamy’nin sözleri ise şöyle:

Bir süredir bildiğimiz bir şey varsa, o da reklam deneyiminin gerçek bir problem haline geldiği. Bu durum kullanıcılar için de karışıklık yaratıyor ve onları öfkelendiriyor. Fark ettik ki reklam engelleyiciler, harika içerikler geliştiren ve sitelerinde yaşattıkları reklam deneyimleri konusunda düşünceli olan yayıncılar dahil olmak üzere herkesi cezalandırıyor.”

Google yeni teknolojisini bir reklam engelleyici olarak adlandırmıyor; aksine, tüketicilerin en nefret ettikleri reklamları engelleyen bir “filtre” olarak lanse ediyor. Bunlar arasında pop-up’lar, aniden beliren reklamlar, renk değiştirerek sizi ekranda zorunlu olarak 10 saniye bekleten modeller var. Bu reklam filtresinin ardında, üyeleri arasında Google, P&G, Unilever, GroupM, Facebook, Thomson Reuetrs ve The Washington Post bulunan Coalition for Better Ads, Interactive Advertising Bureau ve Association of National Advertisers bulunuyor.

Bahsi geçen daha iyi reklam standartlarına erişmek için yürütülen çalışmanın detayları ise şöyle: ABD ve Avrupa’da 25 bin katılımcıyla yapılan çalışmalarda masaüstü ve mobilde 104 farklı reklam deneyimi gözden geçirildi. Bu sürecin ardından en fazla rahatsızlık verici reklam formatları, Chrome’un “filtre”sine dahil edildi.

Google reklam filtresi eklentisini 2018’in başında kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.