MediaCat

Türklerin pembe dizilerin anavatanını istilası

Bir dönem tüm dünyaya dizi ihraç eden Latin Amerika ülkeleri, Türk dizi sektörünün yeni müşterileri.

Türklerin pembe dizilerin anavatanını istilası

Bir dönem ürettiği pembe dizilerle tüm dünyaya dizi ihraç eden Latin Amerika ülkeleri de, Türk dizi sektörünün başarılı yapımların çekim alanına girdi. Türkiye de çekilen ve ardından Orta Doğu ülkelerinde de gösterilen pek çok yapım şimdilerde Brezilya, Arjantin, Şili, Kolombiya, Uruguay, Ekvator, Peru ve Bolivya gibi ülkelerde ya yayınlanıyor, ya da yayına hazırlanıyor.

Business Insider’ın haberine göre Türk dizilerinin Yeni Dünya çıkartması Şili’den başlamış görünüyor. Haberde, ülkenin zor günler yaşayan Mega kanalının, lider televizyon kanallarından Canal 13 tarafından geri çevrilen “Binbir Gece” dizisine talip olması ile değişen talihinin, diğer Şilili yayıncıları rotayı Türkiye’ye çevirmek konusunda cesaretlendirdiği ifade ediliyor.

Binbir Gece - Latin AmerikaSadece Şili değil, Güney Amerika ölçeğinde eşine yıllardır rastlanmayan reyting oranları yakalayan ve başarısını aylarca sürdüren Binbir Gece ile önemli bir çıkış yapan Mega, “Fatmagül’ün Suçu Ne?” ve “Ezel” dizilerinin de yayın haklarını almış durumda. Mega’yı Şili’nin önde gelen kanallarından birisi haline dönüştüren Binbir Gece ise Kolombiya’da çoktan gösterime girmiş bile. Uruguay, Brezilya, Ekvator ve Peru’da ise çok yakında ekranlarda boy göstermesi bekleniyor. İlk fırsatı kaçıran fakat geçtiğimiz hafta “Muhteşem Yüzyıl”ın yayın haklarını alarak dalgayı yakalayan Canal 13 ise Mega’nın gerisinde kalmamak konusunda kararlı görünüyor.

Şili’de yayın yapan TVN’nin diziler birimini yöneten Francisco Cortes, Türk dizilerini çokça aşk ve neredeyse yok denecek kadar az cinsellik içeren klasik melodramlar olarak niteliyor ve ekliyor; “İnsanlar eski, geleneksel formatı, klasik senaryoları, aşk üçgenini, kötülerin gerçekten kötü olduğu ve kahramanların acı çektiği hikâyeleri seviyor”.

Şili medya gözlem kurulunu yöneten sosyolog Manuela Gumucio ise, Türk dizilerinin başarılarının arkasında yatan nedenin “evrensel anlamda hiçbir zaman eskimeyecek geleneksel aşk unsurları barındırmaları” olduğunu söylüyor.

Kaynak: Business Insider

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.